Resim & HeykelSanat

Alexa Meade – İnsanları Canlı Tablolara Dönüştüren Sanatçı

Alexa Meade, 1986 doğumlu ABD’li genç bir sanatçı. Ancak onu diğerlerinden ayıran özelliği ise canlı insanları iki boyutlu tablolara dönüştürmesi. Temel olarak yaptığı; insan vücudunda ışığın geldiği yönleri fırça darbeleri ile boyayıp derinlik etkisi yaratarak vücudu iki boyutlu bir tablo haline getirmek.

Alexa1

Sanatçı aslen Vassar College‘da Siyaset Bilimi eğitimi almış ve “Onur” derecesi ile mezun olmuş. Hatta Obama‘nın 2008 senesindeki seçim kampanyasında da çalışmış bir isim. Ancak daha sonra bu kariyerin kendisine göre olmadığını fark edip sanata yönelmiş. Resim yapmayı öğrenirken de kendine has olan bu stili keşfetmiş. Önceleri cansız nesnelerle başlayıp daha sonra insanları boyamaya geçmiş. O günden bu yana dünyanın pek çok yerinde sergilerde yer almış ve konferanslar vermiş. Sadece sanatla ilgilenmeyen sanatçı, Kanada‘da bulunan Perimeter Institute for Theoretical Physics‘daki bilim insanları ile üç boyutlu nesnelerin iki boyutlu hale getirilmesi ile ilgili bir çalışma da yapmış.

Onu dünyaya tanıtan ilk eserlerinden biri, 2010 yılında yaptığı “Transit“. Emekli yaşlı bir adamı stüdyosunda boyadıktan sonra onu metroda görüntülemiş. Bu çalışma ile de ilgi çekince gerisi gelmiş.

Alexa3 Transit

Sanatçı kendi ifadesi ile “Sizin bedeniniz benim kanvasım” diyerek yaptığı işi özetliyor. Hatta kendi uzmanlık dallarında ustalaşmış isimlerin konferanslar verdiği TED için, Edinburg – İskoçya’da 2013 yılında sunum yapmıştı. Sunumda kendi ağzından eserlerini nasıl yaptığını dinleyebiliyorsunuz.

Sunuma ilişkin video için;
(E-mail takipçilerimizin videoyu görüntülemek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Sanatçının eserleri tek kelime ile algılarımızı altüst ediyor. Diğer bir ilginç eseri ise iki boyutlu boyadığı bir çiftin evlilik teklifini videoya çekmesi;

Umarız sanatçı ülkemize de uğrar!


Kaynakça;

http://www.alexameade.com/c-v/

https://www.instagram.com/alexameadeart/

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexa_Meade