Seyahatleri Kolaylaştırmanın Pratik Yolu; Araç Kiralama

Günümüzde stresten kurtulmanın en kolay ve zevkli yollarından biri şüphesiz seyahat etmek. Şehirden biraz uzaklaşarak kendinize ve ailenize zaman ayırmak; paha biçilemez bir etkinlik. Bu şekilde seyahat etmenin veya bir başka deyişle gezmenin pek çok yolu var. Toplu taşıma araçları, arabalar, uçaklar ve daha pek çok taşıt bu yolları mümkün kılıyor.

Hangi Ulaşım Aracı Tercih Edilebilir?

Uçaklar çok pratik ve yolda geçen süreyi asgari seviyeye indirmeleri sebebiyle de çok avantajlı. Ancak bilet fiyatlarının çok pahalı olması ne yazık ki bu avantajlarını tekrar düşündürüyor. Otobüslerin, raylı sistemlerin ve deniz ulaşımı araçlarının kendilerine göre avantajları olsa da; bunlar da maalesef sizi belli yerlere kadar götürebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse Bursa’ya deniz otobüsü ile gidebilirsiniz ancak şehrin her yerini keşfetmek için mutlaka bir aracınız olması gerekiyor. Diğer bir örneği de Belgrad Ormanı için verebiliriz. Halk otobüsleri sizi yakın bir yere kadar bıraksa da, bent bölgeleri veya parkurlar için en az 2.5 km daha yürümeniz gerekiyor. Yani eğer Belgrad Ormanı’nda piknik yapacaksanız, yanınızdaki eşyalar ile toplu taşımaya binmeniz tek kelime ile bir eziyet haline gelebilir.

En Pratik Yöntemlerden Biri

Bu gibi durumlar düşünüldüğünde araç olarak en avantajlı konumda olan taşıtın yine araba olduğu yadsınamaz. Elbette günlük ihtiyaçlar ve giderler göz önüne alındığında araba sahibi olmak her zaman pek makul bir seçim değilse de, özel olarak arabaya ihtiyaç duyulan zamanlar da olmuyor değil. Bilhassa vergisi, yakıtı ve diğer giderleri düşünüldüğünde araç sahibi olmanın getirdiği ek maliyetler maalesef pek çok kimse için araç sahibi olmayı tam anlamıyla bir lüks haline getiriyor.

Ancak bu durum da çözümsüz değil. Araç kullanmak ve şehirden kaçmak için bugün mutlaka araba sahibi olmanız gerekecek diye bir kural yok. Çünkü herkesin kolaylıkla erişebildiği güzel bir sistem olan; araç kiralama var. Yukarıda bahsettiğimiz maliyetler düşünüldüğünde de araç kiralamanın ne denli pratik olduğu anlaşılabilir.

Bu noktada çeşitli araç kiralama şirketleri, oldukça geniş yelpazede bir fiyat aralığı sunuyor. Seçeneklerin bu kadar çok olması da, düşük araç kiralama fiyatları ile karşılaşmamıza olanak tanıyor. Örneğin Enterprise firmasında günlük araç kiralama bedeli 180 TL gibi fiyatlardan başlıyor. Sahibi olunan bir otomobilin genel masrafları ile karşılaştırınca bunun için son derece makul bir rakam diyebiliriz. Mesela ayda sadece 1-2 kere küçük geziler yapmak istiyorsanız ve gittiğiniz yerleri deyim yerindeyse karış karış görmek istiyorsanız; en kârlı ve pratik yollardan biri olarak araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Kabaca Bir Maliyet Hesabı

Ayda bir kez kiraladığınızı düşünelim; bunun size maliyeti yakıt masrafı ile birlikte ortalama 350-400 TL arasında olacaktır. Onun yerine otobüs ile bir haftasonu turuna çıkmayı düşünseniz, sadece iki kişilik küçük bir turun bedeli bile en az 550-600 TL civarındadır. Kaldı ki bu meblağa, kendi katlanacağınız pek çok masraf da dahil değil. Araç kiralamanın bir diğer avantajı da istediğiniz kadar gezip, zaman kontrolünün tümüyle sizin elinizde olmasıdır. Bu sayede herhangi bir yere yetişmek zorunda kalmayacağınız gibi, yanınızda herhangi bir ağırlık taşımak gibi bir zorunluluğunuz da olmayacaktır.

Burada anlattığımız durumun, ülkemizin büyük bölümünde geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Araç kiralama İstanbul için ne kadar önemli bir seçenek ise, Bursa için de, Ankara veya İzmir için de aynı önemi taşımaktadır. Burada şunu da belirtmekte de fayda görüyoruz. Özellikle büyük firmalarda araç kiralama fiyatları şehirden şehire çok büyük farklılıklar göstermemektedir. Örneğin araç kiralama İzmir’de ortalama ne kadar maliyetli ise, Ankara’da da ona yakın bir değere tekabül edecektir.

Nerelerde Tercih Edilebilir?

Araç kiralama Ankara’dan Van’a, Muğla’ya kadar ülkemizin aklınıza gelebilecek pek çok noktasında rahatlıkla tercih edilebilir. Tabii bu hususta maliyet hesabını göz önünde bulundurmanız size kalmış bir şey.

Bu pratik ve muadilleriyle kıyaslandığında son derece hesaplı tercihi yaparak haftasonunuzda şehirden kaçmaya ne dersiniz?