Bildiğimiz Paint İle Bilmediğimiz İşler Yapan Babaanne

Bilgisayarı Windows işletim sistemi ile kullananların aşina olduğu efsane program Paint‘i biliriz. Bugüne kadar yazılmış en pratik resim programı olabilir fakat adı anıldığında, işlevleri konusunda hepimizin aklına ortak endişeler takılacaktır. Paint ile ne yapılabilir ki? Basit geometrik şekiller, birkaç yeniden boyutlandırma, kes – yapıştır; başka?

İşte her ne kadar biz o “başka?” sorusuna yanıt veremesek de; o sorunun altını çok farklı cevaplarla doldurabilecek birisi var. 88 Yaşında bir babaanne; Concha García Zaera. Bildiğimiz babaanneler gibi vaktini doldurma konusunda çeşitli girişimleri olan, hasta eşine refakat eden biri. Fakat aralarından küçük bir farkla ayrılıyor; Zaera, resim çizme hobisini tamamen Paint ile yapıyor.

Zaera, El Mundo gazetesine verdiği röportajda konuyu şöyle anlatmış; “Kocam hastalandı ve onunla ilgilendiğim için çok sık dışarı çıkamıyordum. Önce küçük şeyler çizmeye başlamıştım; sırayla bir ev, ertesi gün bir dağ eklerdim… Adım adım ayrıntılar ekliyordum ve sonunda ortaya çok hoş bir şey çıkıyordu.”

Vanguardia gazetesindeki demecinde ise; “Hiç hayal gücüm yok, bu yüzden kocamın bana göndermiş olduğu kartpostallardan ya da bulduğum ve beğendiğim çizimlerden ilham alıyorum. Ayrıntılarına odaklandığım tek bir resmi hazırlamak yaklaşık iki haftamı alıyor. Fakat çizimlerin neden bu kadar ilgi gördüğünü anlayamıyorum, bence çok basit şeyler.” diyor.

Radio Valencia isimli radyoda verdiği röportajında; geçmişte yağlı boya eğitimi aldığını, fakat boyaların kokuları nedeniyle evde çalışamadığını belirten Zaera; çocuklarının kendisine bir bilgisayar verdikleri zaman Paint ile tanıştığını belirtmiş. Instagram hesabında yaptığı açıklamada kendisine sık sık “Photoshop ve grafik tableti kullanmak istemez misin?” gibi soruların yöneltildiğini belirten Zaera; “Paint’ten zevk aldığını ve mouse ile çok rahat olduğunu, sıfırdan Photoshop öğrenmesinin uzun zaman alacağını” belirtiyor.

Bu arada Walt Disney de 2018 yapımı filmi Marry Poppins Returns (Sihirli Dadı) filminin Instagram’daki tanıtım afişi için babaannemizden destek almıştı 🙂 Hemen yukarıda Marry Poppins’in Zaera tarafından çizilmiş bir örneğini görebilirsiniz.

Tüm çizimlerini Windows 7 üzerinde Paint programı ile yapan Zaera, ilk paylaşımlarını Facebook sayfasında yaparken torununun tavsiyesi üzerine Instagram ile tanışmış. Başladığı dönemde yaklaşık 300 takipçisi olan babaanne, birkaç fenomen hesabın kendisini keşfetmesinin ardından bugün resimlerini üç yüz bin civarında takipçisi ile paylaşmakta.

Concha García ZaeraInstagram Hesabına Ulaşmak İçin Tıklayınız (@conchagzaera)

Zaera’nın güzel çalışmalarından bazıları;

 

 


Kaynak : BoredPanda, Mashable