Video Pazarlamaya Genel Bir Bakış

Ülkemizdeki ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993‘te ODTÜ‘den, ABD’deki NSFNet (National Science Foundation Network)’e yapılan bağlantı ile gerçekleştirildi. İnternet bu tarihten sonra da yavaş yavaş  ülkemizin tümüne yayılmıştır. Ancak ‘internet çılgınlığı‘ dediğimiz kavram hem ülkemizde hem de dünyada 2000’li yılların başından itibaren adından söz ettirmeye başladı. Bunun baş sebebi de o dönemlerde neredeyse her eve bir bilgisayar ve internet bağlantısının girmesiydi.

İnternetin gündelik yaşantımız açısından pek çok faydası oldu. Artık bilgiye istediğimiz an erişebilme özgürlüğüne sahip olmuştuk.

İnternet sayesinde para kazanma ve harcama şeklimiz de değişti. İşte bu noktada “Video Pazarlama” dediğimiz kavram ortaya çıktı. Bilgiye erişmedeki muazzam hız, beraberinde insanların okumaktan çok izlemeyi tercih etmelerini getirdi. Bu da videoların önemini arttırdı.

14 Şubat 2005‘te “YouTube“un açılması ise bu sektörde bir miladı oluşturmaktadır. YouTube, başlangıçta sadece sevdiğimiz şarkıların müzik videolarını izlediğimiz bir platform iken, günümüzde bir “görsel günlük” niteliğine bürünmüştür. Artık insanlar yaş sınırı olmaksızın evlerinde videolar çekip bunların tıklanma sayıları sayesinde para kazanır oldular. Örnek vermek gerekirse; 12-13 yaşlarında oynadığı video oyunlarını tanıtanlar, aileleri ile komik videolar çekenler, makyaj yapmayı öğretenler veya amatör sanatçılar gibi. YouTube’un gördüğü muazzam ilgiden sonra Dailymotion, İzlesene ve sair türevleri çıksa da YouTube alanında her zaman en popüler site olmayı sürdürdü.

Ancak haliyle her video çeken çok iyi paralar kazanacak diye bir kural yok. Bunun için iyi bir hazırlık ve planlama aşaması gerekiyor. İşte bu noktada, ilgi çekecek videolar çekmenizi sağlayan rehber siteler devreye giriyor. Bunlardan biri de videomarketing.com.tr.

Site, videolar hazırlamak ve pazarlamak isteyen okurlarına A’dan Z’ye kaynaklar ve makaleler sunuyor. Bunları örnek videolar ve grafiklerle görsel olarak da destekliyor.

1960’lı yılların ünlü sanatçısı Andy WarholHerkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak” dediğinde kimse onun bu derece haklı olacağını tahmin edemezdi. Bugün ise artık Andy’nin haklılığı su götürmez bir gerçek.


KaynakSocialMediaTR