Amerika Gezi Notları: Kauai, Hawaii

Kauai, sıcak tropikal iklimi, plajları, aktif volkanları, Hula dansı, ve sörfü ile aklımıza gelen adalar topluluğu Hawaii’nin en yeşil ve jeolojik olarak da en eski adası. Bahçeler Adası (The Isle of Garden) olarak da bilinen bu ada, gerçek bir doğa tutkunun oyun bahçesi. Bozulmamış doğası, okyanusun kenarından yükselen çıkıntılı falezleri, kanyonları, dağların en uç noktalarını takip eden dar patikaları, şelaleleri ve yemyeşil vadileriyle bambaşka bir coğrafyanın kapılarını aralıyor. Gerçeküstü bir güzelliğe sahip Kauai, bazı Hollywood filmlerine (King Kong, Jurassic Park) bile ev sahipliği yapmış.

Waimea Kanyonu: Aynı zamanda Pasifik’in Grand Kanyon’u olarak da bilinen bu kanyon binlerce yıl önce fazla yağışlar ve seller sayesinde Waimea (Hawaii dilinde kırmızı sular demek) Nehri’nin  Waialeale Dağı’nı yarmasıyla oluşmuş yaklaşık 10 km uzunluğunda ve 1 km derinliğinde bir doğa harikası. Waimea Kanyonu Eyalet Parkı’na doğru çıkarken yolun kenarlarında seyir tepeleri bulunmakta, her bir noktadan bu kanyonu seyretmek ayrı bir güzel. Pu’u Ka Pele seyir noktasında Waimea Kanyonu Şelalesi‘nin metrelerce yükseklikten aşağıya doğru akışını seyredebilirsiniz.

Waimea Kanyonu;

Kalalau Vadisi Seyir Noktası: Buradan Hawaii’nin en meşhur ve fotoğraflardan tanıdığımız vadilerinden biri olan Kalalau Vadisi’ni kuşbakışı izleyebilirsiniz. Waimea Kanyonu’nu ziyaret ediyorsanız buraya uğramadan dönmeyin. Gördüğünüz manzara tanıdık gelebilir; King Kong ve Jurassic Park filmlerinde denk gelmiş olabilirsiniz.

Kalalau Vadisi;

Napali Sahili: Napali Sahili’ni gördüğünüzde buraya neden Bahçeler Adası adı verildiğini bir kez daha anlayacaksınız. Kıyı boyunca yemyeşil vadiler ve bu vadilerin içerisinden akan şelaleleri göreceksiniz. Bu doğa harikasını görmek için 3 seçeneğiniz bulunmakta: (1) helikopter turu, (2) tekne turu, veya (3) yaya olarak. Tabii ki en güzeli yürüyerek burayı keşfetmek, ancak burası oldukça zorlu bir yürüyüş. Yaklaşık 1 gün sürüyor ve bu patikayı tamamlamak için önceden izin almanız gerekmekte. Ancak Ke’e Plajı‘ndan Hanakapi’al Vadisi‘ne kadar izin almanıza gerek olmadan yürüyebilirsiniz. İkinci en iyi seçenek tekne turu. Napali Kıyısı‘na tüm ya da yarım günlük tekne turları düzenleniyor. Zaman zaman oyuncu yunuslar teknelere eşlik ediyor. Şnorkelli turlardan satın alırsanız kocaman kaplumbağaları da görebilirsiniz. Tekne turu tercih edecekseniz önerim Captain Andy’s; eğlenceli ve bilgili bir ekibi var.

Napali Sahili;

Tırmanışlarla dolu bir günün sonunda biraz da tropik ada keyfi (sahilde dinlenmek, güneşlenmek vs.) yaşamak istiyorsanız adanın güney kısmına doğru yol alın. Burada Pasifik Okyanusu kenarında resortlar bulunmakta. Sörf yapmak ya da öğrenmek istiyorsanız tam zamanı. Havuz başında kitap okumak, kokteyl içmek, okyanus kenarında koşuya çıkmak opsiyonlardan sadece birkaçı. Hangi aktiviteyi yaparsanız yapın muhakkak gün batımında sahilde olun (Poipu Plajı), sırtınızı bir palmiye ağacına verin ve güneşin batışını izleyin; çünkü gün batımını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan birisi burası.

Poipu Plajı;

Konaklamayı Poipu Plajı’na yakın yaparsanız Keoki’s Paradise Restoranı‘nı denemeden gitmeyin. Burası bir açık hava restoranı; yani çatısı yok. Ananasın içerisinde tropikal kokteyller hazırlıyorlar. Akşamları Polinezyalı yerel halkın müziklerini dinleyebilir, Hula dansını seyredebilirsiniz. Okyanusun ortasındaki adada balıktan daha taze ne olabilir, o yüzden balıktan şaşmayın, ve poke‘yi (Hawaii yerel yemeği) kesinlikle deneyin.

Yemyeşil vadiler adası Kauai bir rüya gibi. İnsanoğluna direnebilen bu ender adada şimdilerde gerçeküstü diye nitelediğimiz bu doğanın varlığına ve gücüne tanık olacaksınız. Bu bereketli yeşillikler vadisi umarım kalbinizde bir umut yeşertir.

Poipu Plajı;