Africa: Toto’nun Namib Çölü’nde Ölümsüzleştirilen Kült Parçası

Namib Çölü, Afrika‘nın güneybatısında yer alan Namibya, Angola ve Güney Afrika topraklarının Atlantik Okyanusu kıyılarında, yaklaşık 2.000 kilometre boyunca uzanır. Çölün ismi, Khoekhoe dilinde (etnik kullanımında Nama ismi ile de bilinir), “büyük yer”, “geniş alan” anlamına gelen Namib kelimesinden gelir.

Yaklaşık 81.000 kilometrekare alana yayılmış olan Namib Çölü’nün, 55 ila 80 milyon yıl arasında olduğu tahmin edilen yaşıyla Dünya’nın en yaşlı çölü ünvanını elinde bulundurduğu düşünülmektedir.

Bu zorlu iklim koşullarına sahip, inanılmaz heybetli ve ürkütücü derecede büyük çöl, sanatçı Max Siedentopf‘un emeği sayesinde Toto Forever isimli son derece hoş bir sanat çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Sanatçının, çölün ortasına yerleştirdiği sistemde müzik çalara bağlı altı adet hoparlör; güneş enerjisinden faydalanarak, ilk kez 1982 yılında Amerikalı müzik grubu Toto tarafından piyasaya sürülen Africa isimli parçayı çalıyor. Sanatçı kendi sayfasında, bu çalışması ile parçayı ölümsüz kıldığını belirtiyor. Eserin, çölün tam olarak neresinde olduğuna ilişkin ise henüz herhangi bir bilgi paylaşmış değil.

1991 doğumlu, Namibya asıllı Alman sanatçının çalışmalarını kendi web sitesinden ve Instagram sayfasından takip edebilirsiniz. Eserin canlı halini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;

(E-Mail takipçilerimizin videoyu görüntüleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Bu güzel çalışmanın Toto – Africa parçası ile bütünleşmesi çok anlamlı ve hoş. Zira gerçekten de ölümsüz kılınması gereken sanat yapıtlarından söz açılacaksa bunlar arasında Africa’yı saymamak haksızlık olurdu.

1976 yılında Los Angeles‘ta kurulan müzik grubu Toto’nun, Toto IV isimli dördünce stüdyo albümü kapsamında 30 Eylül 1982’de yayınladığı klasik rock tarzındaki parçası Africa’nın sözleri; grup üyeleri David Paich ile Jeff Porcaro tarafından yazılmış ve parça, Toto grubu tarafından bestelenmiştir.

Parça, Afrika’ya geldiğinde kıtaya hayran kalan, fakat sevdiği kız ya da Afrika arasında tercih yapmak zorunda olan bir adamın öyküsünü anlatmaktadır. David Paich parçayı; daha önce Afrika’ya hiç gitmemiş biri olarak yazmıştır. Paich, izlediği bir belgeselde Afrika’da yaşanan insanlık dramlarını gördüğünü, bundan etkilendiğini ve buna karşı sessiz kalamayacağını hissederek Africa’yı yazdığını belirtmiştir. Max Siedentopf’un sanat eserine ayırdığımız bu yazımızda şimdilik bu kadar Africa yeter diye düşünüyoruz ancak parçanın öyküsünü daha detaylı olarak yakında yine Deniz Humması üzerinde sizlerle paylaşacağız.

Africa parçasını dinlemek isterseniz;
(E-Mail takipçilerimizin videoyu görüntüleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Namib Çölü’nün sessizliğini bozan güzel parçaya saygılarımızla..


Kaynak : Max Siedentopf, Wikipedia, Quora.