The Punisher’ın 2. Sezonuna İlişkin Bir İnceleme

Disney ve Marvel anlaşmasından sonra Netflix tarafından teker teker ipi çekilen Marvel dizilerinden arta kalan yapımlardan biri olan The Punisher‘ın ikinci sezonu 18 Ocak‘ta (2019) yayımlandı. Dizinin ikinci sezonu, Rottentomatoes‘da eleştirmenlerden %53 alabilirken, izleyicilerden ise %88 gibi yüksek bir skoru almayı başardı.

Şahsen ben de ikinci sezonunu beğenenlerden oldum. İlk sezonunu da oldukça beğendimden dolayı belki tam olarak tarafsız bakamıyor da olabilirim tabii. Kabaca bakıldığında dizide açık bulunabilecek, kafalarda soru işareti bırakan birçok nokta var. Fakat aksiyon dozunun yüksekliği, genel olarak sezon boyunca yüksek seyreden temposu sayesinde kendisini izletmeyi gayet başarabiliyor.

Sezona şöyle bir genel bakış atmak gerekirse, dizi hızlı bir tempoda başlıyor ve aksiyona direkt giriyor. Frank Castle, daha ‘sakin’ bir hayat sürebilmek için New York’tan uzaklaşsa da, bu konuda çok başarılı olamıyor ve kendisini yine bir belanın ortasında buluyor. Castle, başına aldığı yeni belayla uğraşırken bir anda birinci sezonda ‘yarım bıraktığı’ işi de kendisine musallat oluyor.

Sezonun eksik bıraktığı noktalardan bir tanesi, bazı karakterlerin motivasyonunu seyirciye aktaramaması. İlk olarak Amy‘nin nasıl bu şantaj işine bulaştığını öğrenemiyoruz. Ruslar için kuryelik yapıyorlar fakat karakterimiz kurdukları bu kuryeye nasıl katılıyor, neden katılıyor, bilmiyoruz. İkinci motivasyon kaybı ise Billy Russo‘nun terapisti Dr. Dumont‘ta. Billy konusunda neden bu kadar hırslı olduğu açıklansa da, planlayarak cinayet işleyecek kadar ileri gitmesinin tek sebebinin Billy’e olan aşkı yeterli bir motivasyon sağlamıyor bence.

Dizinin kötülerinden bir tanesinin Ruslar olması konusuna çok fazla değinmiyorum bile, bu artık Amerikan sineması ve dizilerinin neredeyse değişmez bir gerçeği oldu. Kötülerden bahsetmişken, sezonun asıl kötülerinden olan Schultzlar da sezonun ortalarında motivasyonunu yitiriyor. Sezon başında istedikleri şeylerin fotoğraflar olduğunu öğreniyoruz fakat bölümler ilerledikçe bu fotoğraf istekleri ortadan kayboluyor ve bir noktada Frank Castle’ı öldürmeye odaklanıyorlar.

Dizinin sezon finali ise 3. Sezona göz kırpacak bir içerik barındırmıyor. Belki The Punisher da ipi çekilecek dizilerden bir tanesi olacağı için açık bir son bırakmak istememişlerdir fakat şu an için dizinin akıbetiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Bekleyip göreceğiz.