Siena Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri – 2016

İlk kez 2015 yılında düzenlenen Siena Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri (Siena International Photography Awards / SIPA), 2016 yılında henüz ikinci kez düzenleniyor olmasına rağmen Dünya’nın dört bir yanındaki 130 ülkeden amatör ve profesyonel fotoğrafçıların gönderdiği 50.000 (Elli Bin) fotoğrafla yapılan muazzam bir başvuru sayısına ulaştı.

Sonuçları 29 Ekim 2016’da Siena‘da (İtalya) açıklanan yarışmada kazanan fotoğraflar, 30 Kasım 2016’ya kadar bir aylık süre boyunca “Lens’in Ötesinde(Beyond the Lens) isimli sergi ile Siena Sanat/Fotoğraf Festivali‘nde (Siena Art Photo Travel) sergilendi. (Aralarında Türk fotoğrafçı Leyla Emektar’ın “Çilek Seraları” isimli eseri de bulunan kazanan fotoğrafların tümünü yazımızın sonunda görüntüleyebilirsiniz)

“Kırmızı Bölge” (Red Zone) isimli çalışma, Endonezyalı fotoğrafçı Herman Morrison’a ait. SIPA 2016’da, Genel Renkler kategorisinde onur ödülüne layık görülmüş.

Ancak Siena Sanat/Fotoğraf Festivali’nde yapılan sergiler, klasik sergi anlayışından oldukça farklıydı. Festival kapsamındaki sergilerin alışılageldik şekilde özel sergi salonlarında değil, ülkemizdeki çeşitli sergilerde örneklerini gördüğümüz gibi şehrin sürekli kullanılan alanlarında; postanelerde, bankalarda, çarşıda, toplu taşıma istasyonlarında vs yapılması öngörülmüştü ve öyle de yapıldı. Bu şekilde bütün bir şehri sergi salonuna dönüştüren organizatörler, sanatın da çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağladı.

“Öyküleme” (Storytelling) isimli çalışma, Çinli fotoğrafçı Aimin Wang’a ait. SIPA 2016’da Seyahat ve Macera kategorisinde onur ödülüne layık görülmüş.

Pek çok kategoriden başvurulara açık olan yarışmanın 2016’da Dünya çapında topladığı ilgi, bu sene (2017) üçüncü kez düzenlenecek olmasına rağmen şimdiden uluslararası fotoğrafçılık çevrelerinde saygın bir yer edinmesini sağladı.

Yarışma ekibinin 2016 yılı için hazırladığı fragmana aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz;
(E-mail takipçilerimizin videoyu görüntüleyebilmek için sayfamızı ziyaret etmeleri gerekmektedir)

2017 yılı için başvuruları sona eren yarışmada kazananlar ise 28 Ekim 2017‘de duyurulacak. Yarışmaya ilişkin 2017 yılı fragmanını da bu videoda inceleyebilirsiniz;

Aşağıda, 2016 yılının kazananlarına yer verdiğimiz kısımdaki fotoğrafların her biri birbirinden güzel ve aralarında bir Türk fotoğrafçının çalışması da var. Leyla Emektar; “Çilek Seraları(Strawberry Greenhouses) isimli çalışması ile yarışmanın Seyahat ve Macera kategorisinde birinci seçilmiş. Kendisini yürekten kutluyoruz.

Leyla Emektar‘ın şahane çalışmalarını paylaştığı sosyal medya hesaplarını takip etmek ve eserlerini incelemek isterseniz adreslere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Leyla Emektar – Instagram (@leylaemektar)

Leyla Emektar – Facebook (@leyla.emektar.58)

Yarışmada “Yılın En İyi Fotoğrafçısı Ödülü” ise Norveçli Audun Rikardsen‘e verilmiş. Yarışmada iki birincilik, üç tane de onur ödülü alan fotoğrafçının “Hareketli Spor Fotoğrafçılığı” dalında birincilik ödülüne layık görülen çalışmasını, aşağıdaki listemizin 5 numarasında inceleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra yarışmanın 2016 yılına ait tüm sonuçlarının sergilendiği resmi galeriye; bu link üzerinden erişebilirsiniz.

Siena Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri’nin 2016 Yılı Kazananları;

1 – Çilek Seraları (Strawberry Greenhouses)

Fotoğrafçı: Leyla Emektar (Türkiye)

Kategori: Seyahat ve Macera

Öykü: Fotoğrafçı Leyla Hanım, Aydın – Nazilli yakınlarında çektiği bu fotoğrafın daha ilgi uyandırıcı olmasını sağlamak amacı ile fotoğrafta görünen çilek işçisinin çerçeveye girmesini beklemiş.

2 – Balık Ağı Yapımı (Phan Rang Fishing Net Making)

Fotoğrafçı: Danny Yen Sin Wong (Malezya)

Kategori: Genel Renkler

Öykü: Güney Vietnam yakınlarındaki Phan Rang Köyü‘nde yerel kıyafetleriyle balık ağı ören bu hanım, kocası balık avlarken Vietnamlı kadınların klasik bir uğraşısı olan balık ağı örmekle meşgul.

3 – Karda Kuğuları Besleyen Adam (A Man Feeding Swans In The Snow)

Fotoğrafçı: Marcin Ryczek (Polonya)

Kategori: Genel Monokrom

Öykü: Krakow‘daki Grunwald Köprüsü üzerinden çekilen fotoğraftaki adam, bir kış günü parktaki kuğuları besliyor. Doğanın oluşturduğu bir zıtlıkta, kıyı çizgisinin ayrımıyla oluşan görüntü ünlü Ying-Yang sembolünü andırıyor.

4 – Etna Patlamasında Duygular (Sensazioni, Etna In Eruzione)

Fotoğrafçı: Giuseppe Mario Famiani (İtalya)

Kategori: Doğanın Güzelliği

Öykü: Fotoğraf, 2015’in Aralık Ayı’nda yaşınan Etna patlamasından. Magmanın bir kez daha görkemli şekilde yeryüzüne çıkışını gösteren fotoğraftaki kül ve gaz yığını, Etna’nın zirvesinden kilometrelerce yükseğe ulaşıyor.

5 – Kutup Şehrinde Kayak (Artctic Urban Skiing)

Fotoğrafçı: Audun Rikardsen (Norveç)

Kategori: Hareketli Spor Fotoğrafçılığı

Öykü: Bir Norveç kenti olan Tromso’da çekilen bu fotoğrafta fotoğrafçı Audun Rikardsen’in arkadaşı 10 metre yükseklikteki bir uçurumdan kayağıyla atlatıyor. Gecenin zifiri karanlığında fotoğrafı aydınlık olarak yakalabilmek için teknolojik imkanlar olsa da, kayakçının atladığı yeri göremiyor olması fotoğraf için nasıl bir risk alındığının göstergesi.

6 – Sardalya Yarışı (Sardine Run)

Fotoğrafçı: Greg Lecoeur (Fransa)

Kategori: Yılın Fotoğrafı Ödülü

Öykü: Güney Afrika kıyılarında her yıl yaşanan sardalya göçü sırasında bütün deniz yırtıcıları ziyafet için nöbet tutuyor. Bu eşsiz av sahnesinin görüntüleyebilmek için doğru zamanda doğru yerde bulunan fotoğrafçı Greg Lecoeur hayli şanslı.

7 – Mülteci Seli (Refugee Stream)

Fotoğrafçı: Jacob Ehrbahn (Danimarka)

Kategori: Film Şeridi

Öykü: Uluslarası Göç Örgütü‘ne göre 2015 yılında yaklaşık 1 Milyon mülteci Avrupa’ya ulaşmak amacıyla yola çıkmış. Yaşananlardan etkilenen fotoğrafçı Jacob Ehrbahn, yarışmanın ‘film şeridi’ kategorisine mültecilerin yaşadıklarını fotoğraflayarak katılmış. Şeridin ve öykünün devamını bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

8 – Çiftinin Sevinci (Joy Of A Farmer)

Fotoğrafçı: Gianluca De Bartolo (İtalya)

Kategori: Şarap

Öykü: Romanyalı bir çiftçiyi, üzüm hasadından hemen sonra gösteren fotoğraf; aynı zamanda yöre insanının toprağa olan bağlılığını da simgeliyor.

9 – Büküm Hızı (Warp Speed)

Fotoğrafçı: Mike Hollman (Yeni Zelanda)

Kategori: Mimari ve Kentsel Mekanlar

Öykü: Fotoğraf, Japonya’nın başkenti Tokyo‘ya bağlanan Yurikamome Hattı‘na ait. Adını, Tokyo kıyılarında bolca bulunan siyah başlı bir martı türünden alan bu hattı kullanarak Tokyo’ya seyahat eden Yeni Zelandalı fotoğrafçı, ayağına gelen fotoğraf fırsatını oldukça güzel değerlendirmiş.

10 – Anne ve Oğlu (Mother and Son)

Fotoğrafçı: Jiming Lv (Çin)

Kategori: Büyüleyici Yüzler ve Karakterler

Öykü: Cezbedici bir fotoğraf için eserlerinde her zaman parıltılı ve güçlü bir sanatsal etkileşim oluşturmaya çalışan fotoğrafçı, ödüllü “Anne ve Oğlu” fotoğrafı ile bu prensiplerini büyük oranda gerçekleştirmişe benziyor.

11 – Ofelia

Fotoğrafçı: Krishna Vr (Meksika)

Kategori: Öğrenci

Öykü: “Ofelia, Ofelia; sen gittiğinden beri bir şeylerin eksildiğini hissediyorum. Bütün düşüncelerim boğuluyor ve kelimeler her zamankinden daha da yetersiz geliyor. Senden başka her şey mavilere gömüldü Ofelia..” – Krishna Vr)


Kaynak: SpicaContest, ArtPhotoTravel.

Kapak Fotoğrafı: “Dönüş Yolu” (The Way Back) – (Mohammed Sattar / Irak)