Nisan Ak – Türkiye’nin 3. Kadın Orkestra Şefi Adayı Sponsor Arıyor!

1991 yılında İstanbul’da doğan Nisan Ak; Türkiye’nin ilk klasik batı müziği kadın orkestra şefleri İnci Özdil ve Sera Tokay’dan sonra ülkemizin üçüncü kadın orkestra şefi olmak istiyor. Halen ABD’de yüksek lisansını tamamlaya çalışan Ak, ABD’deki eğitimini ülkemizden ve dünyadan gelen yardımlarla devam etti. Şimdi hem eğitimini hem de kariyerini ilerletmek için sponsora ihtiyacı var. Bu sebeple hazırladığı video için;

Nisan Ak’ın öz geçmişine bakacak olursak; lise öğrenimini İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamladı. Özel yetenek sınavında birincilik ile %100 burslu kabul edildiği Bilgi Üniversitesi Kompozisyon bölümünden, 2014 yılında bölüm birinciliği ve yüksek onur öğrencisi derecesiyle mezun oldu. Burada okurken yönettiği bir konser, Mimar Sinan Üniversitesi’nden akademisyenlerin dikkatini çekti ve eş zamanlı olarak orada da şeflik eğitimi alması için gelen daveti değerlendirdi. Bundan sonra ise ABD macerası başladı.

Nisan, eğitimine City University of New York – Queens College‘de, Maestro Murice Peress’in sınıfında devam ediyor. Aynı okulda bir yandan da asistan olarak çalışıyor. Bu yaz Berlin Sinfonietta’yı yönetecek yalnızca 7 genç orkestra şefinden biri olmuş. Aynı zamanda Amerika’nın en prestijli festivallerinden biri olan Eastern Music Festiavali‘nde orkestra şefliği programı üyelerinden biri olarak seçilmiş.

Yurtdışında okumak başlı başına zor bir iş. Hele ABD gibi bir ülkede. Hem okuyup hem de yaşamaya çalışmak iki kat daha zor. Bu sebeple de böyle parlak insanlara yardım gerekiyor. Ayrıca hem ülkemizin, hem de dünyanın kaliteli müzisyenlere çok fazla ihtiyacı var. Umarız ki Nisan aradığı sponsora bir an önce kavuşur!

Destek olmak için;

https://www.facebook.com/nisanak (Kendi Facebook sayfası)

https://www.indiegogo.com/projects/a-turkish-woman-orchestra-conductor#/


Kaynakça :

http://www.hurriyet.com.tr/nisan-ak-10-sene-icinde-sef-olacagim-kesin-29521840