Filmler ve Dizilerİlginç Bilgiler

4 Mayıs Neden Dünya Star Wars Günüdür?

Star Wars, dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş en köklü yapımlarından biri. Haliyle bu köklü yapımın hayranı olan ve hatta işi biraz ileriye götürüp hayat tarzlarını bile Star Wars endeksli olarak yönlendiren çok geniş bir kitlenin varlığı da söz konusu.

Bu konuda neyi kast ettiğimizi anlamak için küçük bir örnek olarak dünya üzerinde ‘Jedi dini(Jedi: Star Wars filminde barışı koruyan kurgusal grubun temsilcilerine verilen isim) diye bir inanç sisteminin oluşturulduğunu, bu dine mensup Star Wars hayranlarının da filmin olay örgüsünün temelinde yatan ‘Güç‘ kavramının varlığına inandığını söylememiz yeterli olacaktır. Özetle ‘Star Wars’, bazı kitleler için ‘sadece film’ olmaktan tamamen çıkmış, ciddi anlamda farklı boyutlara taşınmış bir konudur.

Bu haliyle tam bir ‘efsane‘ mertebesine erişmiş olan Star Wars, hayranları tarafından sinema dışında da çeşitli şekillerde yaşatılmaya devam etmektedir. 4 Mayıs‘ın ‘Dünya Star Wars Günü‘ olarak kutlanması da bu uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Tarihin ‘4 Mayıs‘ olarak seçilmesi ise filmin en ünlü repliklerinden olan ve adeta serinin de sloganı haline gelen ‘May The Force Be With You(Güç seninle olsun) cümlesinde yapılan küçük bir kelime oyunundan kaynaklanır. Zira orijinal replikte olan İngilizce ‘May‘ kelimesi ‘Mayıs‘ı ifade ederken, İngilizce ‘Force(Güç) kelimesinin okunuşu da, yine İngilizce’de ‘Four(Dört) kelimesinin okunuşuna benzemektedir. Orijinal replik üzerinden yapılan bu küçük kelime oyunu sayesinde 4 Mayıs, filmin hayranları tarafından Dünya Star Wars Günü olarak kutlanmaktadır.

Bahsettiğimiz bu kelime oyununun geçmişi ise 1979 yılına kadar dayanmaktadır. Zira bilinen ilk ‘May The Fourth Be With You’ söylevinin 4 Mayıs 1979‘da kullanıldığı düşünülmektedir. 4 Mayıs 1979’da Margaret Thatcher, Birleşik Krallık seçimlerinden zaferle ayrılmıştır. Thatcher’in partisi de bu seçim zaferini kutlamak için ‘London Evening News’ isimli gazetede “May the Fourth be with you, Maggie. Congratulations” ilanını yayınlamıştır.


Kaynak : Wikipedia (Star Wars Day), Wikipedia (Jediizm)