Deadpool ve Müthiş Gişe Başarısı

Tim Miller‘ın Deadpool‘u günümüz süper kahraman filmlerinin aksine R-Rated olarak sinemalara sunuldu. Yani filme girebilmek için 17 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyordu. Çizgi roman okuyucuları haricinde çok fazla bilinmeyen bir kahramanı (X-Men’de ki fecaat Deadpool’u saymıyorum) milyon dolarlar harcayıp beyaz perdeye aktarmak bile risk teşkil ederken bir de filmde yaş sınırı olması gişe gelirlerini daha da riske ediyordu. Fakat gişede belki yapımcıların bile beklemediği büyük bir başarıya imza atıldı. Boxofficemojo verilerine göre dünya genelinde 761,223,790 $ gibi bir gişe geliri elde etti ve filmin bütçesinin ise 58 milyon dolar olduğu düşünülürse bu gişe hasılatının ne kadar başarılı olduğu daha net anlaşılabilir. Ayrıca filmin Çin’de yasaklandığını da belirtmem gerek. (Belki Çin’de de vizyona girse 1 milyar dolara yakın bir gişe geliri elde edebilirdi.)

Çizgi roman okurları ve daha önce oyununu oynamamış insanlar haricinde çok fazla bilinmeyen bu karakter bu gişe başarısını nasıl elde etti? Şüphesiz ilk ve önemli faktör yapılan müthiş “pr” çalışmasıydı.

Gerek Sevgililer Günü Posteri olsun;

Deadpool1

Gerek Göğüs Kanseri için çekilen kamu spotu minvalinde videosu olsun;

ve gerekse Manchester United ile çektiği eğlenceli video olsun, insanları filme çeken çalışmalardı.

Başarılı olmasındaki bir diğer faktör ise karakteri beyaz perdeye uyarlarken yumuşatmaya çalışmamaları, olabildiğince sert ve ağır bel altı mizahıyla birlikte aktarmaları. Bu sayede hem çizgi romanlarını okumuş hayranları mutlu ettiler hem de artık iyilik timsali süper kahramanları izlemekten sıkılan sinema seyircisine yepyeni, öldürmeyi hiç dert etmeyen, ağzı bozuk bir süper kahraman sunarak farklılık yarattılar.

Son olarak filmin yazar ekibi ikinci filmi hazırlamak için onayı aldı ve kolları sıvadı. İkinci filmde Deadpool ile bir çok macera yaşayan Cable‘ı da beyaz perdede görme şerefine nail olabileceğiz. Beklemedeyiz.