Filmler ve DizilerSinema - Tv

IO İzlemeye Değer Bir Yapım Mı?

Dünya’nın Sonu” temasını işleyen IO, Netflix’in yepyeni filmlerinden biri. Henüz Ocak 2019‘da görücüye çıkmış bir yapım. Jonathan Helpert yönetmenliğinde izlediğimiz filmin başrollerinde Margaret Qualley ve Anthony Mackie oynuyor.

Toplam bir buçuk saat süren filmde Dünya, atmosferde yaşanan değişim nedeniyle büyük ölçüde yaşanılamaz bir hale gelmiş ve insanlık yeni yaşam alanları aramak için Dünya’yı terk etmiş durumda. Filmin adının IO olmasının nedeni; Dünya’yı terk eden insanların Jüpiter‘in uydusu IO‘da bir koloni kurmaları ve yeni yıldız sistemlerine oradan hareket edecek olmaları. IO bir nevi ikinci ev rolünü üstlenmiş.

Margaret Qualley’in canlandırdığı Sam, Dünya’dan hala umudunu kesmeyenlerden biri ve insanların bu yeni atmosfer koşullarına uyum sağlayabileceği iddiası ile araştırmalarını son dakikaya kadar sürdürmeye kararlı bir araştırmacı. Bir gözlemevinden bozma üssünde çeşitli deneyler yapan, tek başına yaşayan bir karakter. Film boyunca peşinden koştuğu tek amaç, IO’dakilere Dünya’nın hala yaşanılabilir bir yer olduğunu söyleyebileceği keşfi yapmak. Anthony Mackie ise Micah (bu ismi ne zaman duysam Paranormal Activity‘nin ilk filmindeki kabuslarım aklıma gelir) adlı karakteri canlandırıyor. Micah hakkında fazla detaya girmeyelim, zira izlemek isteyen okuyucularımızın merakını öldürüp keyiflerini kaçırmaya hiç niyetimiz yok. Çünkü gerçekten Micah hakkında ne söylesek, filme dair bir ipucu olacaktır ve bu durum tadınızı kaçırabilir.

Film aslında güzel bir konuyu, farklı bir açıdan irdeliyor ve başlangıçta gayet de hoş gidiyor. Einstein’ın arılarla ilgili teorisinin de kısmen işlendiği film uzun süre kendini izlettiriyor. Ancak filmin sonu yaklaştıkça senaryonun sıkıştırıldığını hissediyorsunuz ve bu da maalesef başlangıçtaki o güzel öyküyü yerle bir ediyor.

Filmin çeşitli sinema sitelerindeki puanları şöyle; IMDB (4.7/10), MetaCritic (40/100 MetaScore, 3.3/10 Seyirci), RottenTomatoes (%33 Tomatometer, %18 Seyirci). Biz de Deniz Humması olarak 5/10 veriyoruz. Öyle hepten yerden yere vurmaya da gerek yok diye düşünüyoruz sonuçta başlangıç kısmında bir süre izledik keyifle yani.

Sonuç olarak, IO’nun izlenmemesi tavsiyesinde bulunmayacağız. “Dünya’nın Sonu” temalı filmlerden hoşlananlar için farklı bir tercih olabilir. Fakat lütfen beklentilerinizi yüksek tutmayın ve film bittiğinde biraz hoşnutsuzluk hissedeceğinizi bilin. Çünkü gerçekten öyle.