Yeni Bir Kolektif Dünya – Semaver Kumpanya

Semaver Kumpanya, 2002 yılında İdil Kasapoğlu önderliğinde İstanbul Kocamustafapaşa’da kurulmuş. 1974’te Altan Erbulak‘ın yapmış olduğu Çevre Tiyatrosu‘nu; aralarına katılan genç oyuncuların desteği ve tamamen kendi emekleriyle Kocamustafapaşa’ya taşımışlar, adeta yeniden yaratmışlar.

Çevre Tiyatrosu’nun diğer tiyatrolardan farklı yanı, büyük ölçüde bulunduğu semtten kaynaklanmakta. Tiyatronun hemen yanında esnaf lokantası, diğer yanında mahalle kahvesi ve mahalle berberi bulunmakta. Daha tiyatroya girmeden samimiyeti ve sıcaklığı hissetmektesiniz.

Çevre Tiyatrosu

Semaver Kumpanya ilk oyununu  Genel Sanat Yönetmeni Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği, William Shakespeare’in “On İkinci Gece” adlı komedisi ile açtı. Tabii ki de bu oyunu bir sürü başarılı oyun ve ödüller izledi.Fakat kumpanya oyunlar dışında her yaştan tiyatroyu seven ve ilgilenen tiyatro severlere kurslar düzenliyor. Ayrıca tiyatro; Büyük Ev Ablukada, Gevende gibi başarılı gruplara zaman zaman ev sahipliği yapmakta.

Kumpanya şu sıralar Cimri, Kuşlar, Metot adlı oyunlarıyla büyük beğeni toplamakta. Kuşlar ve Metot oyunlarını izleme fırsatım oldu. Gerek sahnedeki dekor, gerekse oyuncuların yüksek enerjisi ve başarılı makyajıyla Kuşlar oyununun tiyatroya bakış açımı değiştirdiğini söyleyebilirim.

Semaver Kumpanya1

Son olarak; bir tiyatroyu başarılı kılan en önemli faktör, oyuncuları ne kadar tanınmış simalar olursa olsun kibirden arınmış olmalarıdır. Semaver Kumpanya’da da oyun sonrası oyuncuların hazırlanmalarını beklerseniz onlarla konuşabilir, sorularınızı sorabilir hatta belki de iyi birer dost olabilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi seyirler.