Bir “Gerçek Görsellik” Gözlüğü: Microsoft HoloLens

Geliştiricilere sunulmuş olması dolayısıyla, Görsel Gerçeklik (Virtual Reality/VR) gözlüklerinin çağ atlamış hali, “Gerçek Görsellik” gözlüğü HoloLens‘ten artık bahsetmek gerekiyor.

VR gözlüklerinin şimdiye kadarki mantığı, 2 farklı perspektifte oluşturulmuş görüntüyü gözün bütün görüş açılarını doldurarak bize sunması ve 3 boyutlu bir algı oluşturmasıydı. Yani 3B sinemalarda izlediğimiz görüntülerin göze yakın tutularak eylemin içindeymişiz hissi vermesi ve bulunduğumuz ortamdan tamamen bağımsız, hazır videoların veya dijital görüntülerin 3B olarak görüntülenmesiydi.

Gerçek Görsellik4
HoloLens ise bize sınırsız bir evren sunuyor. Üstelik bulunduğumuz mekan ve zamanda… Hazır bir videoyu veya dijital bir görüntüyü 3B göstermekten ziyade, görsel gerçekliği dünyamıza getiriyor.

Microsoft, arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens‘in ilk serisini bu ayın sonunda göndermeye başlayacak. Bir yandan cihazı geliştiren Microsoft diğer yandan bu cihaz için yaratıcı kullanım alanları sunan uygulamalar üretiyor. Hololens için Minecraft, Fragments ve Roboraid gibi oyunlar şimdiden Microsoft tarafından tanıtıldı.

Bilim, kültür ve teknoloji alanlarında NASA, Volvo, Autodesk, nity, Adobe gibi şirketler şimdiden çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Aslında herkes Microsoft’tan bir sanal gerçeklik gözlüğü bekliyordu. Aynı şekilde Apple’dan, Samsung’tan, Sony’den hatta LG veya HTC’den de benzer şekilde gözlükler bekleniyordu zira Google’ın yıllardır test aşamasında süründürdüğü dijital gözlüğü Google Glass ve Facebook’un milyarlarca dolar ödeyerek satın aldığı Oculus Rift ile beraber tüm dünya dijital gözlüklerin öneminin farkındaydı. Bu iki firma dışındaki teknoloji üreticilerinin de öyle ya da böyle kendi gözlüğünü üretmesi bekleniyordu. Ama Microsoft’un basın toplantısında canlı şekilde ilk demosu yapılan dijital gözlüğünün, bu kadar devrimsel ve inanılmaz bir ürün olabileceğini kimse tahmin etmiyordu.

Oyunlar oynayabileceğiniz, uygulamalarda gezinebileceğiniz, hologramları canlandırabileceğiniz, yapabileceklerinizin sınırsız olduğu HoloLens, teknoloji dünyasına bomba gibi düşmüştü.

HoloLens’leri birbirine bağlayarak birlikte kullanabiliyor, görüşmeler yapabiliyor, projenizi geliştirebiliyor, aynı zamanda günlük işlerinize de devam edebiliyorsunuz.

Geliştirici Üretimi, 30 martta gönderilmeye başlanıyor.  Kullanıcı sayısı 6 aydan kısa bir sürede 200 milyonu aşan Windows 10 ile birlikte HoloLens’e yığınla kullanışlı uygulamanın da geleceğini tahmin etmek zor değil. Kısacası, önümüzdeki yıl Microsoft’un yılı olacak gibi görünüyor ve biz de HoloLens gibi bir ürünün toplumda, bilimde, sağlık ve teknoloji alanlarında, eğlence ve oyun sektörğnde geniş kullanım alanı bulacağı zamanları heyecanla bekliyoruz.


Kaynaklar:
Microsoft
TechRadar