Brezilya’da Kitaplar Artık Metro Bileti

Brezilya‘da kitap okuma alışkanlığına dair yapılan bir araştırma sonucu ülke vatandaşlarının yılda sadece iki adet kitap okuduğu ortaya çıkınca Brezilyalı yetkililer okuma oranını yükseltmek için oldukça yaratıcı bir çözüm buldular ve tasarlanan projeye göre; Sao Paulo‘da metro biletleri yerine kitap dağıtılmaya başlandı.

İlk aşamada 10 kitaplık bir koleksiyon küçük ve ince kitaplar seçilerek hazırlandı; böylece vatandaşların kitapları yanlarında kolayca taşıması hedeflendi. Aynı zamanda, ince olan bu kitaplarla okuma alışkanlığı olmayan kişilere daha kolay bir şekilde alışkanlık kazandırmak istendi.

Brezilya1

Geçtiğimiz yıl, 23 Nisan’da kutlanan Dünya Kitap Günü‘nde her birinin içine özel barkodlar yerleştirilen 10 bin kitap dağıtılarak projeye başlandı.  Her bir kitaba 10 tane ücretsiz geçiş hakkı yüklenirken proje kapsamında geliştirilen yazılım sayesinde geçiş hakkı biten okurların internet üzerinden tekrar kredi yüklemesine olanak sağlanıyor. Bu şekilde okurların kitapları okuduktan sonra başkalarına hediye etmeleri amaçlanıyor. Projeye gelen tepkilerin genellikle olumlu olması nedeniyle Sao Paulo‘da başlatılan projenin başka şehirlere taşınması planlanıyor. Aynı zamanda proje Dünya çapında da ses getirdi ve Cannes Lion Festivali‘nde promosyon ve outdoor alanında gümüş; tasarım alanında bronz madalya kazandı.

Brezilya2