Bilgisayar

Nik Collection Artık Ücretsiz

“Nik Software”, 1995 yılında San Diego/California’da kurulmuş bir yazılım firması. Firma, resim düzenleme konusunda çeşitli eklentiler, araçlar (Adobe Photoshop gibi dijital resim düzenleme uygulamarı için) ve ayrıca İOS ve Android sistemler için Snapseed isimli resim iyileştirme yazılımını geliştirmektedir.

The Nik Collection” bünyesinde; Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Elements, Adobe Lightroom ve Apple yazılımı olan Aperture için hazırlanmış resim düzenleme araçları ve fotoğraf filtreleri bulunmaktadır. Bu araçlar bütününden oluşan koleksiyonun fiyatı, piyasaya ilk sürüldüğünde 500$ civarındaydı. Ancak Nik firmasının Google bünyesine alınmasından sonra Google+ ürün yöneticisi Josh Hoftel‘in fikri ile ‘Nik koleksiyonunda bulunan araçların çok daha fazla kişi tarafından kullanılabilmesinin sağlanması amacıyla‘ koleksiyon fiyatı 150$ seviyesine kadar indirilmiştir.

Bu indirimin ardından 24 mart 2016’da ise Google; koleksiyonun tamamen ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Ara Kesit102

Google Nik Collection‘u buradan ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz.

Araçları kullanmak için, kurulumu yaptıktan sonra Adobe Photoshop programını açın. Nik Collection eklentisine, aşağıdaki resimde yer alan 1 numaralı alandan Filter menüsü altından ulaşabileceğiniz gibi, daha pratik bir seçenek olan 2 numaralı pencereden de ulaşıp istediğiniz filtreyi seçebilir ve yeni pencerede açılan bu filtrenin; renk, ışık, doygunluk, parlaklık, ve daha bir sürü ince ayarını yapabilir ve hayal ettiğiniz fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

Nik Collection1

Son olarak birkaç faklı Nik Collection filtresi uygulanmış aynı fotoğraftaki değişimi aşağıda gözlemleyebilirsiniz.