Tarihçilere Urartu Dilini Öğreten Türk

Van‘da Urartular‘a ait Çavuştepe Kalesi‘nde uzun yıllardır bekçilik yapan Mehmet Kuşman öğrenmenin, merakın ve azmin yaşının olmadığını kanıtlayan ve dünyada unutulmuş olan Urartu dilini kendi çabalarıyla çözen biri. Çivi yazısı merakı ile başlayan süreç, İran, Ermenistan ve İstanbul’a uzanan  seyahatler ile ilerleyip yıllar süren araştırmalar sonucu 20 yılda dili ve alfabeyi tek başına çözmesi ile sonuçlanmış.

Halihazırda, kendisi dünya üzerinde bu dili konuşan 36 kişiden biri (ve bu dili konuşan tek akademisyen olmayan kişi). Bu nedenle, dünyanın pek çok yerinden sempozyumlara davet edilip arkeolog ve tarihçilere konferanslar veriyor, unutulmuş bu dili onlara öğretiyor. Dünyadaki tarih profesörleri tarafından referans gösterilen Kuşman; New York Times’a da iki kere haber olmuş ve hakkında belgeseller çekilmiş.

Devletten çalışmaları ile ilgili konuyla hiçbir destek göremeyen, 2011 yılındaki Van depreminde evi yıkılınca bir süre şehir değiştirmek zorunda kalan ve Van‘dan uzakta yaşayan Mehmet Kuşman; Urartular‘dan uzakta kalamayıp şehrine geri dönmüş. Aynı zamanda emekli edilmiş olsa da gönüllü olarak bekçilik yapmaya devam ediyor. Şimdilerde konu üzerine kitap da yazıyor.

Aşağıdaki videodan Urartuca bir metini kendi sesinden duyabilirsiniz: