Sanat

Dünyanın En Güzel Kütüphanelerinden Biri: Klementinum

Dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olarak kabul edilen ve 1722 yılında Cizvit Üniversitesi‘nin bir kolu olarak açılan Klementinum; aynı zamanda Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kütüphanenin içerisinde ayrıca baskı odası, tiyatro ve kilise yapıları da yer alıyor.

Klementinum1

20 binden romana ev sahipliği yapan barok kütüphane salonunun, Rönesans tarzında resmedilmiş freskleri ise Jan Hiebl‘in elinden çıkmış. Hiebl‘in resimleri kütüphanenin Cizvit Üniversitesi ile bağlantılı olduğuna atıfta bulunarak genellikle eğitimin önemini anlatan ya da Cizvit azizelerinin fantastik portrelerinden oluşur. Prag‘ı 360° görme şansı sunan astronomi kulesinde ise 1775 yılında  ilk yerel hava kayıtlarının yapıldığı biliniyor.

Klementinum2

Kütüphanenin merkez hattında yer alan küreler ve halen çalışmakta olan Jan Klein‘in gökbilimsel saatleri şaşırtıcıdır. 1724 yılında kurulan Mirror Chapel (Ayna Şapeli) ise Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserlerinin bir kısmını icra ettiği yerlerden birisi olarak bilinir.