Brezilyalı Arkadaşını Her Yıl Ziyaret Eden Penguen

Brezilya‘nın Rio de Janerio kentine yakın bir köyde yaşayan 71 yaşındaki Brezilyalı emekli duvar ustası ve balıkçı Joao Pereira de Souza, 2011 yılında yaralı bir Amerikan Macellan Pengueni ile karşılaşmış. Evine yakın bir kumsalda her tarafı petrolle kaplanmış halde ölümü bekleyen pengueni tedavi etmeye karar veren Joao, hiç beklemediği bir arkadaşlığın kapılarını da böylece fark etmeden aralamış.

Penguenin petrolle kaplı vücudunu ve tüylerini temizleyen adam, iyileşip gücünü tekrar toplayabilmesi için pengueni her gün balıkla beslemiş. Dimdim ismini verdiği penguen, yaklaşık iki hafta sonra tedavisini tamamlayıp kendine gelmeyi başarınca onu, ait olduğu doğaya geri bırakmak isteyen Joao; kuşun denize dönmeyip gerisin geri peşinden evine geldiğini anlatıyor.

Penguen3

O günden sonra yaklaşık on bir ay boyunca hayatını kurtaran Brezilyalı arkadaşı ile yaşayan penguen, tüy değiştirip yeni kürküne büründükten sonra bir anda ortalıktan kaybolmuş. Ayrılmasının üzerinden birkaç ay geçtikten sonra yeniden aynı kumsala dönene penguen, balıkçı arkadaşını görerek tekrar Joao’nun peşisıra evine gelmiş.

O zamandan bu yana yılın yaklaşık sekiz ayını Joao ile geçiren Dimdim, kalan zamanlarda ise ortalıkta görünmüyor. Joao’nun yanında olmadığı dönemde Arjantin veya Şili kıyılarına yüzebileceği tahmin edilen penguenin, sırf hayatını kurtaran arkadaşı Joao’nun yanına gelebilmek için her yıl fazladan ortalama 8.000 Km mesafeyi yüzerek geçtiği düşünülüyor.

Penguen2

Bir röportajda; “Dimdim’i kendi çocuğum gibi sevdim ve onun da beni sevdiğine inanıyorum. Benden başka kimse ona dokunamıyor. Yanına yaklaşmaya kalksalar hemen gagalamaya başlar ama benim onu kucaklamama, duş aldırmama izin verdiği gibi bazen de gelir kendiliğinden dizime yatar” diyen Joao; “herkes, gidişinden sonra dönmeyeceğini söylüyor fakat son dört senedir her seferinde döndü. Her yıl Haziran’da yanıma gelip Şubat’ta ayrılıyor. Geçen yıllar boyunca ilk zamanlarına nazaran çok daha sevecen tavırlar sergiliyor ve beni gördüğünde çok daha mutlu olmuş gibi görünüyor” diye ekliyor.

Biyolojist Profesör Krajewski‘nin konu ile ilgili olarak Independent‘a yaptığı açıklama da olayın ne denli hayranlık uyandırdığını açıklar cinsten; “Hayatımda daha önce böyle bir şey görmedim. Bence Dimdim, Joao’nun; onun ailesinden biri olduğunu ve hatta Joao’nun da bir penguen olduğunu düşünüyor. Joao’yu görünce sesler çıkararak kuyruğunu yere vurup seviniyor..”


Dimdim ve Joao’nun öyküsünün bir benzeri de Kosta Rikalı balıkçı Chito ile dev Amerikan Timsahi Pocho arasında yaşanmıştı. Buraya tıklayarak Chito ile Pocho’nun öyküsünü okuyabilirsiniz.


Kaynak:

Penguin Swims 5.000 Miles – Metro.co.uk