Bilim - TeknolojiGülmelik

24 Saat İçinde Suç Makinesine Dönüşen Yapay Zeka

Geçtiğimiz günlerde Microsoft firması tarafından tanıtımı yapılan Tay isimli ‘yapay zeka‘, yayınlanmasının hemen ardından beklenmedik sonuçlar verince aynı hızla geri çekildi. Bir Twitter hesabı üzerinden insanlarla sohbet etmesi için tasarlanan Tay’ın temel özelliği; iletişim kurdukça sürekli olarak öğreniyor ve zeka seviyesinin artıyor olmasıydı.

Microsoft’un ‘iletişimsel algılama‘ olarak nitelediği bu özelliği ile Tay, Twitter dünyasına ‘ergen genç kız olarak‘ katıldı. Tay’in insanlara vereceği tepkilerin ve kullanacağı ifadelerin bu çizgide olması amaçlanmıştı. Tanıtımında ‘konuştukça‘ öğreniyor ve zekasının artıyor olması nedeniyle süreç içerisinde insanlarla daha samimi sohbetlere girebileceği ifade edilen yapay zeka, tasarımcılarını şaşkınlık içerisinde bırakmış gibi görünüyor.

Tay1

Zira Tay, Microsoft’u hayal kırıklığına uğratarak sadece 24 saat içerisinde insanlara hiç beklenmedik cevaplar vermeye başladı. Konuşmalarına, insanlarla katıldığı sohbetlerden edindiği bilgileri benimseyerek yön veren Tay, yayınlanmasının ardından geçen 24 saatlik dilim içerisinde Hitler sevdalısı ırkçı bir seks robotu profiline büründü.

Bunun ardından, Tay’ın attığı tweetlerin önünün alınamayacağını fark eden Microsoft; yapay zekayı ‘şimdilik’ yayından kaldırdı. Yapay zeka, son olarak ‘Artık uyumam lazım, görüşürüz insanlar!‘ şeklinde tweet yayınlayarak bir süreliğine durduruldu.

Tay2

Tay’ın Twitter hesabına erişmek için; Tay Ai – Twitter

Tay’ın, Microsoft’u ve aslında bütün dünyayı hayretler içinde bırakan Tweetlerinden bazıları ise şöyle;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Kaynak;

Hitler Loving Sex Robot – Telegraph
Tay Ai – Microsoft