Evsizler İçin ‘Çorbada Tuzun Olsun’ Hareketi

Bir gece İstiklal Caddesi‘nde, Galatasaray Lisesi önünde karşılaştığımız bu güzel insanlar, ihtiyaç sahibi olanlara sıcak bir tas çorba vermek için gönüllü olarak çalışırken dikkatimizi çekmişti. Kendileriyle tanışmamızın ardından haklarında yaptığımız kısa araştırma sonucu olayın sadece o geceden ve o noktadan ibaret olmadığını, bu insanların ülkemizi ve dünyayı güzelleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını anlamak; pek de zor olmadı.

Çorbada Tuzun Olsun2

Zira orada olan bitenin, Şefkat-Der isimli dernek tarafından yaklaşık 1.5 yıldır sürdürülen; ‘Evsizler İçin Çorbada Tuzun Olsun‘ kampanyası olduğunu öğrendik. Evsizler İçin Çorbada Tuzun Olsun; Dernek gönüllülerinin iyi niyetli çabalarıyla bugüne kadar sürdürülmüş ve aynı hızla da devam ettirilmeye çalışılan bir sosyal sorumluluk projesi.

Çorbada Tuzun Olsun7

Temel amacını; ‘insanlar arasında evrensel dostluğun,dayanışmanın, yardımlaşmanın, hoşgörünün, barışın, sevginin ve saygının yayılmasını sağlamak; insan haklarına yönelik her türlü faaliyetler yapmak’ olarak bizzat kendi tüzüğünde açıklayan Şefkat-Der, ‘Evsizler İçin Çorbada Tuzun Olsun‘ hareketiyle de bu amaç doğrultusunda var gücüyle ilerliyor.

Proje kapsamında sokakta yaşam mücadelesi veren insanlara her gün her yerde, 24 saat çorba, battaniye, tulum gibi temel ihtiyaç malzemelerini sağlamaya çalışan Şefkat-Der gönüllüleri, derneğin çalışmaları kapsamında daha önce 10 Aralık 2011 Dünya İnsan Hakları Günü‘nde faaliyete geçirilen Dr. Atsushi Miyazaki Evsizler Evi‘nin kapılarını da yine aynı hareket bünyesinde ihtiyaç sahiplerine açmaya devam ediyor.

Çorbada Tuzun Olsun6
Kaynak : allevents.in – Gözde Uysal*

Bu güzel hareket hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğiniz, destek olabilmek amacı ile gönüllülerle iletişim kurabileceğiniz sosyal medya yayın kanalları ise şöyle;

Twitter‘da @SefkatDerDernek ve @corbadatuzol hesapları,

Twitter‘da #çorbadatuzunolsunistanbul ve #çorbadatuzunolsun etiketleri,

Facebook‘ta Evsizler İçin Çorbada Tuzun Olsun sayfası,

Ayrıca Şefkat-Der‘in resmi web sayfası; http://www.sefkatder.org/


*Kaynak Resim :
Çorbada Tuzun OlsunGözde Uysal

Kapak Görseli:
Çorbada Tuzun OlsunHarfvolver.com / Kemal Bozkurt