Bilim - Teknoloji

2016 Mobil Dünya Kongresi – Barselona

Dünya Mobil Kongresi bu sene 22-25 şubat arasında Barselona‘da düzenlendi. SAMSUNG, LG, HTC gibi büyük markaların yanı sıra,bir Türk markası da fuara katılım sağladı.Türk markalarının fuarda neler tanıttığına geçmeden önce teknolojiye yön veren büyük markaların bizlere bu sene neler sunduğuna bakalım.

SAMSUNG

Samsung bu sene fuarda galaxy serisine yeni bireyler eklemeye devam etti. S7 ve S7 Edge modellerini tanıtan Samsung, tasarımsal açıdan efsane değişikler yapmadı ama batarya ve ram açısından müşteri memnuniyetini düşündüğünü açıkça ortaya koydu. Kişisel olarak cebimizde taşıdığımız, günümüzün olmazsa olmazı cihazlar için 4GB ram bana göre gereksiz. Çünkü arayüz ve işletim sistemi daha hafif olsa 2GB ram günlük kullanımlar için uygun olur diye düşünüyorum. Samsung’un bu hamlesi, son zamanlarda Android cephesinde yaşanan ram savaşlarını ve  amiral gemi modelleri arasındaki rekabeti kızıştıracak gibi duruyor.

LGLg2

LG de bu sene Samsung gibi amiral model ailesine devamlılık sağlayarak G5 modelini tanıttı. Belki de bu cihazın donanımsal özellikleri haricinde en ilginç tarafı bana göre; bataryasının arkadan değilde alt taraftan çıkmasıydı. LG’nin ek bir diğer yeniliği ise ekran kilitlendikten sonra saat ve bildirim göstergelerini hep açık tutan always on özelliği. Bu yeni özellik, batarya konusunda ne getirir bilinmez ama LG – G4‘te yaşanan ghost screen sorunu, bazı cihazlarda yine baş gösterebilir.

Lg G5

HTC

HTC, mobil kongrede LG ve SAMSUNG gibi amiral modeller değil; ara modeller tanıttı. Ekonomik olarak 2-3 yıldır çalkantıda olan firma geçen sene yaz aylarında tanıttığı Desire serisi ve özellikle Desire 816 ile ufak da olsa bir ivme yakalamıştı. Ardından M9‘un tanıtılması ve M9’un beklentilerin altında olması satış rakamlarına da yansıdı. Neticede 2016 Şubatı, firmanın geçirdiği en zararlı Şubat ayı oldu.

HTC, kongrede HTC ONE X9, DESIRE 825, DESIRE 630 ve DESIRE 530 modellerini tanıttı.

ONE X9, tasarım olarak gerçekten şık cihaz ama arka kasası kesinlikle IPhone 6‘yı anımsatıyor. Dediğim gibi maddi açıdan zor günler geçiren HTC, fiyat tutumunu değiştirmezse firmayı daha zor günler bekliyor olabilir.

Htc

DESIRE 825 ise orta üst segment bir cihaz olmuş. Saf Android arayüz haricinde en akıcı arayüze sahip olan HTC performans açısından kullanıcıyı üzmez. Türkiye’de de Nisan ayında satışta olacak.

Htc

GENERAL MOBILE

Türk malı olan GM ülkemizde ilk olarak Discovery modeli ile giriş yapmıştı. General Mobile daha sonrasında Discovery 2 ve Air modellerini piyasaya sürse de istenileni elde edemedi. Yazılım konusunda sıkıntılar yaşayan GM Türkiye piyasasına ANDROID ONE ekosistemiyle giriş yapan ilk marka oldu.

General Mobile

Geçen sene Android One 4g modeli ile 1 milyon civarı satış yapan firma bu sene GENERAL MOBILE 5 PLUS ile aynı başarıyı yakalamak istiyor. Saf android arayüzünü kullanan cihaz, Android güncellemelerini hızlı şekilde Google tarafından alacak. Fiyat performans ürünleri sunan General Mobile, çıkacak olan cihazın fiyatını 900 Türk Lirası bandında tutarsa yeni bir satış rekoru kaçınılmaz görünüyor.