Amerika Gezi Notları: Colorado

Amerika’da kayak denilince akla ilk gelen eyaletlerinden birisidir Colorado. Yüksek dağları, yıl boyunca güneşli havası ve gelişmiş kayak merkezleriyle Amerika’nın farklı eyaletlerinden gelen pek çok insanı kışın misafir ediyor. Evet, Amerika’da da kayak masraflı bir spor, ancak yirmiden fazla kayak merkezi ile sadece Colorado’da her bütçeye uygun bir kış tatili bulunabiliyor. Aspen gibi fiyatı çok uçuk, milyonerlerin evlerinin olduğu yerler de var, yerli halkın uygun fiyata kayabileceği yerler de var. Hal böyle olunca, Colorado’da doğup kaymayı bilmeyen yok. Dağların tepesi çam ağaçlarıyla dolu, kayarken mis gibi kokan bu çam ağaçlarının içinden geçiyorsunuz. Hele de kar yağmışsa çamların üzerine, ayrı bir güzel oluyor. Teleferik sistemleri çok etkileyici, bir teleferikten inip başka bir teleferiğe, daha sonra bir başkasına daha binip dağın en tepesine kadar çıkabiliyorsunuz. Dağlarda hava yumuşak, çoğu zaman güneşli. Nisan ayına kadar pek çok kayak merkezi açık kalıyor. Bahar döneminde fiyatlar daha uygun oluyor. En popüler kayak merkezlerini şu şekilde sıralayabilirim: Aspen, Snowmass, Vail, Winter Park, Telluride, Breckenridge, Copper. Bu kayak merkezlerin çoğunda küçük bir İsviçre kayak kasabası havası yaratılmaya çalışılmış.

Winter Park

Colorado’yu sadece kışla özdeşleştirmek, onu tek bir mevsime hapsetmek çok büyük bir hata olur; çünkü buranın coğrafyası çok enterasan: Dağlardan çöllere, çöllerden kanyonlara pek çok oluşum mevcut. Bu doğa güzelliklerini tek bir mevsimde ziyaret etmek ne mümkün. Önce karlar eriyecek ki Maroon Dağları‘nın eteklerinde doğa tırmanışları yapabilelim ve şu essiz manzarayla karşılaşalım.

Maroon Bells

Maroon Bells Dağları‘nın etrafındaki yerleşim mekanları kayak mevsimi bittikten sonra çok ucuzluyor. İşte tam da bu zamanlar doğa yürüyüşleri için ideal. Özellikle sonbahar mevsiminde giderseniz Colorado’ya özgü aspen ağaçlarının (Amerika Titrek Kavağı) sonbaharın her rengine bürünüşünü izleyebilirsiniz. Sizi dağın tepesine çıkaracak ya da etrafında dolandıracak her zorluk seviyesine uygun yürüyüş patikaları var. Doğal hayatı korumak adına Maroon Bells Dağları’na günün belli saatlerinde arabayla çıkmak yasak. Şehir merkezinden kalkan ücretsiz otobüslerle sizi patikaların başlangıç noktasına kadar bırakıyorlar. Irmağın kenarından ilerleyen patikayı tercih ederseniz hayvan ayak izlerine rastlamanız çok mümkün. Hatta o gün eğer şanslıysanız, bir elk ya da moose (büyük geyik türleri) ailesiyle karşılaşabilirsiniz.

Maroon Bells’te Sonbahar

Colorado’dan bahsedip Rocky Dağları Milli Parkı’ndan bahsetmemek olmaz. Zengin tabiatı ile pek çok ziyaretçi çeken Rocky Dağları beş farklı bölgeden oluşuyor. Bir günde parkı gezmek mümkün değil. İlk defa gezecekler için tavsiyem, Estes Park’tan başlamaları. Buradaki ziyaretçi merkezinden park hakkında kapsamlı bilgi alınabilir. Parkta geçireceğiniz süreye bağlı ziyaretçi merkezinde çalışanlar size doğa yürüyüşleriniz için güzel fikirler verebilir. Çok kalabalık bir park olduğu için parkın içindeki açık otoparklar çok erken doluyor, bu durumda parkın otobüsü sizi belli başlı noktalara bırakabilir. Sabah erkenden gelebilirseniz keyifli bir şekilde parkı gezmeniz mümkün. Eğer mooseların çiftleşme döneminde gelirseniz bu muhteşem hayvanların birbirlerine seranadlarına tanık olabilirsiniz.

En güzelini en sona bıraktım: doğal kaplıcalar. Dağın eteğinde ıssız bir kasabada yer alan Avalanche Ranch ve onun taşlarla çevrelenmiş mineralli sıcak su havuzları. Günübirlik ya da gecelik giriş yapabileceğiniz bu tatlı yerde 3 farklı sıcaklıkta kademeli havuz bulunmakta. En üstteki havuz en sıcak olanı ve buradaki su ortanca havuza akıyor, ve ortanca havuzdaki su en alttakine. Aşağı doğru indikçe su ılıyor. Romantik ve gözlerden uzakta olan bu havuzlar direkt dağlara bakıyor. Şarabınızı da yanınıza alıp bu dağ manzarası keyfini çıkarabilirsiniz. Sıcak suyun içinde rahatlarken tüm stresinizin de eriyip gideceğini fark edeceksiniz. Avalanche Ranch halka açık ve giriş ücretleri çok uygun, ancak para vermeden kaplıca keyfi yaşamak istiyorum derseniz Crystal Nehri’nin hemen tabanında halkın taşlarla çevrelediği başka bir sıcak su havuzu bulunmakta. Avalanche Ranch’e doğru yol alırken yolun solunda park etmiş arabalar görürseniz, buradaki suya girmeyecek olsanız bile durunuz. Nehrin o soğuk suyunun içerisinde sıcak suyun çıkmasına tanık olun. Diğer bir meşhur kaplıca da Glenwood Kaplıcaları. Buradaki kaplıca kocaman açık bir havuz olduğu için bana cazip gelmese de çocuklu aileler için ideal. Buraya kadar gelmişken Hanging Lake’i görmeden geçmeyin. Dağın zirvesinde berrak, masmavi bir göl, büyülü bir yer. Buraya tırmanış zor olsa da karşılaşacağınız manzara için fazlasıyla değer.

Avalanche Ranch

Colorado doyasıya kış tatili yaşamak isteyen, doğayla baş başa kalmak, vahşi hayatı izlemek, doğa yürüyüşleri yapmak ve kaplıcalarda dinlenmek isteyenler için mükemmel bir seçim. Her mevsiminde doğası farklı bir güzel. Macerayı ve doğayı seviyorsanız Colorado’ya siz de aşık olacaksınız.