İtalya’nın Ortasında Bir Ağaç Apartman

İtalyan mimar Luciano Pia; ‘25 Verde‘, yani ’25 Yeşil’, adlı projesi ile çocukluğumuzda hep yaşamayı hayal ettiğimiz ağaç ev konseptini adeta şehir yaşamına uyarlayarak bir “ağaç apartman” yaratmayı başarmış. İtalya‘nın Torino şehrinde yer alan ve 2012’de projelendirilmesi tamamlanan, gövdesi metalden tasarlanmış bu binayı çevreleyen 100 adet ve avlusunda bulunan 50 adet ağaç ile bir nevi kendi içinde yaşayan bir bina projesi üretildi.

Binanın cephesini kaplayan ağaçlar bir yandan karbondioksit emilimi gerçekleştirerek arabaların neden olduğu zararlı gazları engellerken, bir yandan da yarattığı dalgalı engebeli yapı ile doğal yalıtım işlevi görerek enerji tasarrufu ve ses kirliliğini önlemeyi sağlıyor. Bitki ve yapraklar bina için bir mikro iklim ortamı yaratarak yaz ve kış mevsimleri boyunca sıcaklığın çok uç noktalara ulaşmasını engelleyerek bir denge sağlıyor.

25 Verde4

Balkon ve pencerelerinden ağaç dal ve yapraklarının sarktığı bu apartmanda bulunan 63 dairenin her biri farklı balkon ve daire yapısına sahip. Her biri, pencerelerinin ve duvarlarının ötesinde, içinde Torino iklimine uygun olarak seçilmiş farklı özellikteki bitkilerin yer aldığı balkonlardan yararlanabiliyor.

Pek çoğumuzun çocukluk hayali olan ağaç evde yaşama konseptini şehir hayatına ağaç apartmanda yaşamak şeklinde uyarlayan ve homojen şehir yapısına adeta baş kaldıran bu binada yaşayanlara özenmemek mümkün değil.

Projenin farklı fotoğrafları için;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Kaynak:

Architectural Review – Website