Sofar Sounds & Sofar İstanbul

2010 Yılında kurulan Sofar; kendisini ‘müzikseverlerin ve müzisyenlerin büyüyen ağı‘ olarak tanımlıyor. Artistlerinden dinleyicilerine, katılımcılarının her birine yüksek kalitede canlı müzik deneyimi sunmayı hedefleyen bu oluşum, gerek hedef kitlesi ve gerekse kendine has yapısı ile dünya çapında bir ilki gerçekleştiriyor. Yerel sınırları aşarak müziğin evrensel tonunda kendini bulan Sofar, bir diğer deyişle ‘Songs From A Room‘ (Odadan Şarkılar); bugün itibariyle dünya üzerinde 221 farklı şehirde organizasyonlar düzenleyen bir topluluğa bürünmüş durumda.

Mini konserler olarak düzenlenen Sofar toplantılarında ünlü olmayan fakat ziyadesiyle kaliteli müzikler üreten gruplar hünerlerini sergiliyor. Oluşumun adı ile doğrudan bağlantılı olarak söz konusu mini konserler bir evin salonunda,  arka bahçesinde, çatı katında veya bir plajda, tiyatro salonunda, mutfakta, ofiste veya yatak odasında bile yapılabiliyor. Ancak küçük çaplı gibi görünen bu etkinlikler, arkaplanlarında ciddi bir organizasyon şemasını ve gerçekten güçlü müzisyenleri barındırdığı için bugün Sofar, dünya çapında üne kavuşmuş bir topluluk olmuş durumda.

Sofar Yolda

Organizyonun ilgi çekici bir başka özelliği de anlattığımız toplantılara katılmanın pek de kolay olmayışı. Mini konserlerin yapılacağı yerler, zaman ve katılımcılar son dakikaya kadar sır gibi saklanıyor. Bilhassa organizasyona kimlerin dinleyici sıfatı ile davetli olacağı; konser gecesinden bir gün önce katılımcılara bildiriliyor.

Bu durumun temelinde konserlerin yapılacağı yerlerin ve katılımcıların niteliği etkin rol oynuyor. Zira organizasyona ev sahipliği yapan kimseler; Sofar için tamamen kendilerine ait özel alanları açıyorlar ve dolayısıyla bu kişilerin uygunluk durumundaki değişkenlik riskinden etkilenmemek için konserlere ait bilgiler son ana kadar saklanıyor. Bunun yanı sıra Sofar’da çalacak olan grupların seçimi de süreci zorlaştıran etkenlerden bir diğeri. Organizatörler, ellerinden geldiğince farklı şehirlerde farklı grupların konserler vermesini teşvik etme çabasında olduğundan; gezici grupların uygunluk tarihlerini ayarlamak da süreci biraz zorlaştırıyor.

Sofar1

Şu an dünya çapında 221 şehire yayılmış olan organizasyonun her konseri kayıt altına alınıyor ve internet üzerinden dinleyicilerle paylaşılıyor. Bu 221 şehir arasında İstanbul, Ankara ve İzmir de bulunuyor ve bu üç şehrimiz kısaca; Sofar müzik hareketinin Türkiye ayağını oluşturuyor. Ancak İstanbul’un Sofar Türkiye açısından ilk olması, elbette ki yerini farklı kılıyor. (: (Sofar İstanbul’un sosyal medya hesaplarını takip etmek isterseniz, bunları yazımızın en alt kısmında bulabilirsiniz.)

İstanbul grupları ve şarkıcıları konusunda tek söyleyebileceğimiz; kesinlikle ‘mükemmel’ oldukları. Bunlar arasından bir solukta; Yolda, Adamlar, Neyse, Selin Sümbültepe, Sedef Sebüktekin, Yüzyüzeyken KonuşuruzBiz ve Nilipek‘i saysak yanlış olmayacağını düşünüyoruz. Ancak Sofar İstanbul, bu saydıklarımızla da sınırlı değil bunu da belirtmekte fayda var. Zira Sofar kapsamında kaliteli müziğini bizlerle paylaşan ancak sayının fazlalığı sebebiyle burada isimlerine yer veremediğimiz onlarca sanatçımız olduğunu bilmelisiniz.

Aşağıda, Sofar İstanbul sanatçılarından derlediğimiz kısacık listeyi dinleyebilirsiniz; (:


Kaynaklar;

Sofar İstanbul – Facebook
Sofar İstanbul – Twitter
Sofar İstanbul – Tumblr