Bab-ı Esrar: Mevlana ile Harmanlanmış Bir Polisiye

Çağımızın usta polisiye yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Bab-ı Esrar, polisiyeden ziyade semaî konuları barındırmakta. Her kitabında cinayet olaylarının yanına dikkat çekici konular ekleyen Ahmet Ümit, bu romanda Hz. Mevlâna ve Şem-i Tebrizi arasındaki ilahî aşkı işlemiş ve Mevlevîlik hakkında bilgiler vermiş. Hem sürekli merak duygusu uyandıran hem de bizleri düşünmeye sevk eden bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Görsel kaynağı : www.thesittingpanda.com

Roman, bir sigorta eksperi olan Miss Karen’ın bir iş dolayısıyla Londra’dan Konya’ya gidişini anlatıyor. İkonion Turizm’e ait bir otelde yangın çıkmıştır ve sigorta şirketinin turizm şirketine üç milyon sterlin ödemesi gerekmektedir. Ancak ortada kuşkulu bir durum bulunmaktadır. Otelde gerçekten de yangın mı çıkmıştı yoksa bu bir kundaklama mıydı? Belki de ekmek paralarının peşinde koşan masum insanların biricik ekmek tekneleri kül olmuştur. Veya bir ihtimal, üç milyon sterline ihtiyacı olan bazı kurnazlar kendi otellerini yakmışlardır. Kitabın bir kolunda bunu düşünmekle uğraşırken bir diğer kolda ise Konya ile özdeşleşmiş olan, Mevlevî tarikatının kurucusu, büyük mutasavvıf Hz. Mevlanâ ile şüpheli bir şekilde öldürülen Şems-i Tebrizi arasındaki semaî sevginin detaylarını okuyarak hem bilgi dağarcığınızı genişletecek hem de sık sık kendi vicdanınız ile yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Kitabın iki konusunu fazla ipucu vermeden anlatmış bulundum.

Polisiye roman konusunda eline su dökemeyeceğimiz Ahmet Ümit, yaptığı ters köşeler ile bizleri şaşırtmayı çok iyi başarıyor. Dikkatleri bir noktaya çekip başka bir noktadan beklenmedik sonuçları açığa vurmayı yine başarmış. Okumaktan büyük keyif alacağınız Bab-ı Esrar’ı okumaya başlamadan önce Hz. Mevlâna ve Şems-i Tebrizi hakkında kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.


Özel Teşekkürlerimiz :

Yazı içeriğimizin ilk görseli olan sanatsal çalışma, TheSittingPanda.com web sayfası üzerinde yer alan Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit yazısından alınmıştır. TheSittingPanda.com‘dan sayın Gülçin Özdemir‘e, kendi çekimi olan söz konusu görseli yazımızda kullanmamıza müsamaha gösterdiği için özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.