Çocuk Gelişiminde Yardımcı Materyaller ve Duyu Market

Çocuğun, toplum içerisinde sosyal bir ‘birey‘ olarak yerini almadan önceki serüveni; geride kalan hayatının tümünü derinden etkileyecektir. Bilhassa henüz okulla tanışmadan önce ailesi ile geçirdiği değerli zamanları, çocuğun gelişimi için son derece önemlidir. Toplum içerisinde üstleneceği rolün ilk provalarına aile ortamında başlayan çocuk, aynı zamanda gelecekte karakterinin parçası olacak çeşitli eğitimleri de burada almaktadır. Çocukluktan yetişkin bir birey olmaya geçiş süreci içerisinde atılacak olan her adım, mutlaka bu eğitimlerin etkilerini taşıyacaktır. Bu sebeple çocuğun gelişim sürecinde aile tarafından verilen eğitimin önemi son derece büyüktür.

Bu noktada ailelerin üzerine son derece büyük bir sorumluluk düşmektedir. Zira ortada, gelişimini tamamlayıp topluma kazandırılması gereken bir çocuk vardır. Çocuğun ilk rol modelleri olan anne ve babanın tutumları, çocuğun gelişimini doğrudan etkileyecek ve gelecekteki hayatına yön verecektir.

Konunun böyle önemli oluşu, teknolojik gelişmelerden de payına düşeni almasını sağlamıştır. Bugün çocuk gelişimi denildiğinde sadece çocuk büyütülmesinin anlaşıldığı dönemleri çok geride bırakmış bulunuyoruz. Modern dünyanın bir getirisi olarak çocuk gelişimi alanında yapılan detaylı araştırmalar, bir çocuğun nasıl yetiştirileceği ve nasıl yetiştirilmesi gerektiği noktalarında ebeveynlere her açıdan yol göstermektedir.

Çocuk gelişimi bugün, çocuğun aritmetik ve ince motor becerilerinin, duyusal ve duygusal gelişiminin, dikkat bütünlüğü ve beden farkındalığının artırılma çalışmalarının yapıldığı son derece önemli bir alan olarak ele alınmaktadır ve çocuk gelişimi, bunlarla sınırlı da değildir. Bu alanda çocuğun görsel, dokunsal ve uzaysal algılarının yanı sıra hareket ve hafıza gelişimi de takip edilerek onun her açıdan donanımlı ve sağlıklı bir birey olması amaçlanmaktadır.

Tüm bunlar tek tek düşünüldüğünde ve burada sayılmayan bir çok alanın da var olduğu gözetildiğinde çocuk gelişimi konusunda ebeveynlerin ne denli ağır bir sorumluluklarının olduğu daha rahat anlaşılabilecektir. Bu açıdan ebeveynlerin konu ile ilgili alacakları eğitimler ve uzman danışmanlıkları, çocuğun geleceği açısından son derece önemlidir.

Ülkemizde de modern dünyanın kaçınılmaz bir profesyonellik alanı olan çocuk gelişimi konusunun önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakta ve bu alana yönelik girişimler sürekli olarak artırılmaktadır. Bu durum, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama arzusunda olan ebeveynler açısından da büyük bir fırsattır. Zira Türkiye’de çocuk gelişimi alanında yaşanan gelişmeler, bu alanın elzem kıldığı çeşitli eğitimlere ülkemizde kolayca erişilebilme imkânını doğurmuş ve yine çocuk gelişiminde ebeveynlere yardımcı olacak ürünlerin de ülkemizde rahatlıkla bulunur hale gelmesini sağlamıştır. Dolayısıyla çocuk gelişimi alanında ebeveyn yardımcısı kitaplara erişmek ya da çocuğun becerilerini geliştirecek ürünlere ulaşmak bir problem olmaktan çıkmıştır.

Türkiye’de faaliyet gösteren ve sadece çocuk gelişimi alanına odaklanmış olan Duyu Market, bahsetmiş olduğumuz bu kolaylığın bir yansımasıdır. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Figen Kösem önderliğinde kurulan Duyu Market, ülkemizdeki çocukların geleceğini düşünerek oluşturulmuş, ebeveynlere yardımcı olabilmek amacıyla yola çıkmış bir girişim. Son derece profesyonel ürün seçimi politikası ile sunulan ürünlerin her biri, çocukları çeşitli yönden geliştirmeye ve onların gelecekte daha donanımlı bireyler olmasına yönelik işlevleri barındırıyor.

Denizli’de faaliyet gösteren Duyu Market‘in ayrıca, “Türkiye’nin Çocuk Gelişim Marketi” etiketiyle ürünlerini tüm ülkeye gönderebildiği bir de websitesi (www.duyumarket.com.tr) bulunuyor. Duyu Market’in internet sitesi üzerinden çocuk gelişimi alanında kullanılabilecek binlerce materyali; çocuğun yaş grubu, gelişim alanı gibi pek çok kategori üzerinden rahatlıkla tarama imkânı sunuluyor ve bu da yine ebeveynler için büyük bir kolaylık.

Duyu Market web sayfası üzerinde görülen her ürün, sayfa üzerinde tanıtıma sunulmadan önce çocuk gelişimi alanında uzman olan profesyonel ekibin kontrolünden geçmiş ve bu alanda sağladıkları faydaları ispatlanmış materyaller. Sadece albenileri bulunan oyuncaklardan çok daha fazlası olan bu materyallerin her biri, çocuğun sağlıklı ve donanımlı bir birey olma serüvenine çeşitli açılardan katkı sağlayacak niteliklere sahip.

En temel örnekler olarak Duyu Market internet sayfasında çocuğun ince motor becerilerini geliştiren küçük ebatlı bir tırmanma duvarından, dil ve konuşma becerilerini destekleyen terapi setlerine kadar pek çok ürüne, yaş aralıklarına göre de kategorilenmiş biçimde ulaşabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte yine çocuk gelişimi alanına odaklanan ebeveyn başucu kitaplarından, çocuk romanlarına kadar geniş bir ürün yelpazesi de Duyu Market internet sitesinde sizleri karşılayacaktır.

Konumuzla ilgili olarak Duyu Market‘in dikkatimizi çekmiş olması da aslında rastlantı değil. Duyu Market‘in profesyonel ekibi, sadece ithal ürünler getirerek satışa sunmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Ekip, çocuk gelişimi alanında kendini ispatlamış olan dünyaca ünlü markaların ürünlerini, ebeveyn ve uzman deneyimleri baz alınarak işlevsellik, etkinlik, uygunluk ve sair açılardan tek tek denetimden geçirdikten sonra vitrine sunuyor. Bu da yaptıkları iş alanında ne denli ciddi ve ‘çocuğun faydasını‘ gözeten bir tavır ortaya koyduklarını gösteriyor.

Duyu Market İnternet Sitesi İçin: www.duyumarket.com.tr

Çocuklarımızın daha aydınlık bir geleceğe koşmaları dileği ile..