Düzülke/Flatland: Gerçeküstü İstanbul Manzaraları

Dijital sanatçı ve fotoğrafçı Aydın Büyüktaş, ilk bakışta Inception filmini de akıllara getiren ve Edwin Abbott Abbott’un kaleme aldığı “Flatland: A Romance of Many Dimensions”  kitabından esinlenerek muazzam çalışmaya imza attı. Flatland kitabında iki boyutlu Düzülke‘de yaşayan kitabın kahramanı Kare‘yi, bir Küre; o dünyadan farklı başka bir boyut ve dünya olduğunu anlatmak için kendi üç boyutlu Uzayülkesi’ne götürüyor ve böylece farklı boyutlar/dünyalar arası bir gezintiye çıkarıyor. Aydın Büyüktaş da hem kübist bir bakış açısıyla hem de kitabın etkisiyle var olanı olduğundan farklı göstererek kendine has üslubu ile ziyaretçiye var olanı sorgulatma yoluna gidiyor.

flat2

flatland

Kapalıçarşı, Sultanahmet Meydanı, Eminönü Yeni Cami, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu gibi İstanbul’un siluetini oluşturan lokasyonların bir drone yardımıyla farklı açı ve yüksekliklerde çektiği fotoğraflarını dijital ortamda bir araya getiren sanatçı, görüntülere kendi içinde bükülüyormuş hissi vererek yepyeni bir görsellik ve geometri elde etmeyi başarmış.

flat6

flat7

Aydın Büyüktaş, gerçeküstü fotoğraf çalışmasının amacını bir röportajında “Amacım biraz dadist biraz da kübist mantıkla, var olanı olduğundan farklı göstermek, sorgulatmak. Bu sayede; çoğu zaman dikkatimizi dahi çekmeyen, belleğimizdeki genel geçer mekan algılarını yerle bir ederek, daha romantik bir bakış açısı hedefliyorum.” sözleriyle açıklıyor.

Aydın Büyüktaş‘ın yabancı sanat sitelerinde de çokça konu olan ve gerçeklikle oynayan fotoğraf sergisini 26 Nisan 2016 tarihine kadar Bozlu Art Project‘in Nişantaşı’ndaki galerisinde görebilmeniz mümkün.

flat4

flat8