Mylène Farmer

12 eylül 1961, Quebec – Kanada doğumlu şarkıcı. Asıl adı Mylène Jeanne Gautier’dir. Ailesi Kanada’dan Fransa’ya taşınınca şarkıcının da hayatı değişmiştir.

mylene1

Sanatçının kariyeri, 1984’te film yapımcısı ve şarkı sözü yazarı olan Laurent Boutonnat tanışması ile atağa geçti. 2010’daki “Blue Noir” albümüne kadar beraber çalıştılar. Bu albümde başka müzisyenlerle çalışan sanatçının en başarısız albümü de bu oldu. Neyse ki 2012’de tekrar bir araya geldiler.

1980’ler dönemindeki şarkıları daha enerjiktir. Videoları ise adeta kısa film tadındadır. Bunun dışında videolarında erotizmi oldukça kullanır. 1990’lar ise gerçek anlamda yıldız olduğu dönemdir. Şarkılar biraz daha melankolik ama daha güçlüdür. 2000’ler ise sanatçının olgunlaştığı dönem olur. Şarkıcı, sinema filmlerinde de rol almıştır ve ayrıca Luc Besson’un “Arthur ve Minimoylar” serisinde seslendirme de yapmıştır.

Yaptığı müzik pop, elektronik ve bazen de gotik tınılar taşır. Sahne şovları ve müzik stili yüzünden Fransa’nın Madonna’sı da denebilir. Sanatçının albümleri bugüne kadar Fransa’da 30 milyondan fazla kopya satmıştır. Bugüne kadar; Jean-Louis Murat, Khaled, Seal ve Moby ile düet yapan sanatçı yakın geçmişte ise (Eylül 2015) Sting ile “Stolen Car” şarkısını yeniden yorumladı (Yazının sonunda video linkine erişebilirsiniz). Aralık 2015’te de son albümünü çıkardı. Bugüne kadarki resmi albümleri;

Cendres De Lune (1986)
Ainsi Soit Je… (1988)
L’autre… (1991)
Anamorphosée (1995)
Innamoramento (1999)
Avant Que L’ombre… (2005)
Point De Suture (2008)
Bleu Noir (2010)
Monkey Me (2012)
Nébuleuses (2015)

En iyi şarkılarından bazıları; “Désenchantée”, “Pourvu Qu’elles Soient Douces”, “Sans Contrefaçon”, “Libertine”, “Comme J’ai Mal”, “California”, “Xxl”, “C’est Une Belle Journée”, “Rêver”, “Pardonne moi”, “Appelle Mon Numero”, “C’est Dans L’air” ve “Fuck Them All”dur.

Sanatçının özel hayatı neredeyse hiç bilinmemektedir. Bunda kuşkusuz 1991’de bir hayranının stüdyosunu basarak bir grup çalışanı rehin alması, bir resepsiyon görevlisini öldürmesi ve sonrasında da intihar etmesi etkili olmuştur. Olaydan sonra sanatçı iyice içine kapanmış ve Paris’i terk ederek yaklaşık 10 yıl ABD – Kaliforniya’da yaşamıştır. Sanatçı ayrıca Alizee’yi de destekleyip meşhur eden kişidir.

90’larda ne cep telefonu ne de internet yokken, radyo sayesinde (radio contact) bu harika sanatçıyı tanıyıp bin bir zorlukla best of cd’si almıştım. Yeri her zaman ayrı kalacak. Ülkemize konsere muhtemelen kolay kolay gelmez ama umarım Fransa’da canlı canlı bir gün izlerim.

Sanatçının resmi sitesi ise;

Mylene Farmer (www.mylene.net)

Sting ile yaptığı ‘Stolen Car’ düeti de burada;