Örnek Alınası Bir Kampanya: Books Are My Bags

Ülkemizde sayıları oldukça kısıtlı olan ve maalesef son yıllarda art arda kapanan kitapçılara (Robinson Crusoe 389, İstiklal Kitabevi vb.) elimizden bir şey gelmezken İngiltere’de başlatılmış olan kampanya tam da ihtiyacımızı karşılayacak türden.

Books Are My Bag1

Books Are My Bag” (Kitaplar benim Çantamdır) kampanyası 2013’te İngiltere genelindeki kitapçıları korumak üzere başlatılmış. Kitaplara fiziksel olarak dokunabilmenin, kitapçıda zaman geçirmenin keyfini, kokusunu, içinde bulundurduğu keşfedilecek kitapların zevkini hatırlatan kampanyanın başlangıç noktası da sokaktaki kitapçıların kapanma tehdidi ile karşı karşıya kalması. “Books Are My Bag” sloganı ile başlatılan kampanya yazarların ve yayıncıların da desteği ile hızla büyüyüp ulusal bir kampanyaya dönüştü.

Books Are My Bag4

Kampanya kapsamında düzenlenen imza günleri, yazar buluşmaları ve konuşmaları, partiler ve indirim kampanyaları ile kitapseverlerin ilgisi her daim canlı tutulmaya çalışılıyor. Böylece günümüzde büyük bir kolaylık sağlayan internetten verilen kitap siparişlerine karşılık, yeni yazarlarla, kitaplarla ve hatta kimi zaman yeni insanlarla tanışmanın en iyi ve keyifli yolunun kitapçılarda bulunduğu hatırlatılıyor.

Books Are My Bag3

İş işten geçmeden İngiltere’de başlatılan bu kampanyanın, ülkemizde kalan bir avuç kitapçının korunması için de örnek olması diliyorum.