Genelİlginç BilgilerResim & HeykelSanat

Origami

Origami, Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen isimdir. Origami de  makas veya yapıştırıcı kullanmanız gerekmez. Sadece kağıda verdiğiniz şekiller ile ister canlı ister cansız pek çok şey yaratabilirsiniz. Origami’nin kesme işleminin uygulandığı türe ise kirigami denir.

Origami3

Origaminin pek çok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları;

Origami Çeşitleri

 

Origami’nin bilenen ilk isimlerinden biri de “orikata“dır. Bazı kaynaklar origaminin ilk kez  Çin’de ortaya çıktığını söylemektedir. Origaminin kumaşların katlanması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak bu kesin değildir. Çin’de kağıdın icadıyla origaminin bugünkü bildiğimiz hale dönüştüğü söylenmektedir.

Origami2

Origami’nin Japonya’ya gelmesi ise Budist rahiplerle olmuştur. Japonya’da Çin’den daha popüler olmasının sebebi Japon halkının kağıda duyduğu saygıdır. Ayrıca orgami kelimesini oluşturan “kami” kelimesi de Tanrı kelimesi ile sesteştir. Bazı kaynaklara göre bu durum, sanata saygı duyulmasının diğer sebebidir. Kağıdın yaygınlaşması ve ucuzlaması ile git gide popüler bir sanat olmuştur. Bu sanat hakkında ilk kitap 1797 senesinde basılmıştır. 20. yüzyılda ise çocukların matematiksel zekalarını geliştirdiği anlaşılınca okullarda öğretilmeye başlamıştır.

Origami1

Ülkemizde bu sanat 80’lerde TRT-1 kanalında Cumartesi sabahları yayınlanan “Cumartesi’den Cumartesi’ye” adlı çocuk programı ile tanınmıştır. Hem ülkemizde hem de dünyada her sene pek çok Origami sergileri düzenlenmektedir. Ülkemizde yapılanlar henüz çok ses getirmese de en azından insanların az da olsa ilgisini çekmektedir. Türk Japon Vakfı ise bu  konuda uygun fiyatlı kurslar düzenlemektedir.

Daha detaylı bilgi için;
http://www.tjv.org.tr/tr/kurslar/origami-kursu/

Son olarak çoğumuzun ailesi tarafından öğretilen kağıttan kayık yapmak için;

Ayrıca çeşitli origami örneklerinden oluşan galeriye göz gezdirmek için;

  • Origami Unicorn


Kaynakça;

http://www.origamigen.com/tr/
https://origamiusa.org/obc
origamipieces.deviantart.com
http://www.origamisanati.com
Arteide – 16 Amazing Origami Pieces (Facebook Album)