Su Altında Sanat Sergileri

Sergileri ya müzelerde ya da açık alanlarda görmeye alışkınız. Bazı açık fikirli sanatçılar ise işi bir adım ileri götürerek sualtında sergi açtılar.

Kuşkusuz bu sergilerden en popüleri Meksika‘da açılan “MUSA” yani sulatı heykel müzesi.  Suyun 4 ile 8 metre arasında değişen derinliklerine yerleştirilen, yaklaşık 450 gerçek boyutlu insan figürü, müzenin kurucusu ve aynı zamanda İngiliz fotoğraf sanatçısı olan heykeltraş Jason deCaires Taylor tarafından yapılmış. Sanatçı eserlerinin su altı hayatına zarar vermemesi için PH değeri nötr olan, dayanıklı bir çimento kullanmış. Bu sebeple sergide yer alan heykeller biraz ürkütücü havaya sahip olasalar da ilgi çekerek sergi asıl amacına ulaşıyor.

Su Altı Sergisi1

Sanatçı sergisi için; “Galeride sadece bir bakış açısı olabiliyor, ama sualtında heykellerin üzerinde süzülüp, aralarında dolaşabilirsiniz” diyor. En dikkat çekici eserlerinden biri ise mültecileri anlatan heykelleri.

Su Altı Sergisi2

Sanatı su altına taşıyan yegane örnek bu da değil. ABD-Florida‘da da bir galeri tablolarını suyun altında sergilendiği bir sergi düzenledi. Konu ile ilgili video için;

Bunların haricinde, 22 Eylül 2015’te ise Bulgaristan Bağımsızlık Günü kutlamaları için  Leonardo da Vinci‘nin “İsa’nın son akşam yemeği” ve “Mona Lisa” tablolarının su geçirmez kopyaları,  yüzeyin 8 metre altındaki bir resife yerleştirildi.

Su Altı Sergisi3

Ülkemizde de, Antalya’nın Kaş ilçesinde hem sanatçı hem de öğretmen olan Mahmut Sayalı, “Işık Ülkesi Likya” adlı sergisini Ağustos 2015’te açtı. Neden su altında sergi açtığı sorulduğunda ise şu cevabı verdi; “Su altında sergi açmayı uzun yıllardır planlamıştım. Sergimi hazırlarken Işık Ülkesi Likya’yı konu aldım. Sergi ile Kaş’ta bir ilki gerçekleştirdim. Bu sergi ile Türkiye’nin en önemli dalış merkezi olan Kaş’ta dalış sporunda farklılık yaratmak, fotoğraf sanatının sosyal etkisiyle dalışa ilgi uyandırmak istedim. Ayrıca sanat galerisi ve AVM’lerin dışında da sergi açılabileceğini göstermek istedim“.

Son olarak; mimar-ressam Esra Demirci “Aynanın Öte Yanında” isimli resim sergisini Temmuz 2007’de Bodrum’a 4 mil uzaklıktaki Kara Ada’nın Kaçakçı Koyu’nda açtı ve 35 eserini suyun 10 metre altında sergiledi. Sergisinin amacını “Deniz ve deniz canlılarının güzelliklerinin yarattığı armoniyi sanatseverlere ve deniz tutkunlarına yaşatmak. Her geçen gün kirlilik ve çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalan, birçok canlının yok olduğu denizlerimize dikkat çekmek” olarak özetledi.

Sulatındaki sanat sergilerinin çoğalması dileğiyle…


Kaynakça :

Meksika’nın Devasa Su Altı Heykel Müzesi – Sanatblog Websitesi
Europe’s First Underwater Art – Art-Sheep Websitesi
Su Altında Resim Sergisi – Bbc.com Websitesi
Su Altında Resim Sergisi – Euronews.com Websitesi
Su Altında Sergi Açıldı – Sabah.com.tr Websitesi
Su Altında Resim Sergisi – Hurriyet.com.tr Websitesi