44 Yıldır Kapalı Şişede Yaşayan Bitki

David Latimer‘in hobi olarak yaptığı şey, bugün Nasa‘nın en ciddi projelerinden birinin temelinde yatan fikrin ne denli isabetli olduğunu gösteriyor. 1960’ların sonlarında bir haftasonu sırf can sıkıntısıyla yaklaşık kırk litrelik şişe içerisine ektiği bitki, bugün hala hayatta ve damacana içerisinde tam anlamıyla kendi ekosistemini oluşturmuş durumda.

Şişe Ekosistemi2

Şişe içerisine biraz gübre, az miktarda su ve bitki tohumlarını bırakan Latimer, şişeyi güneş alan bir köşeye koymuş ve bitkiye son olarak 1972 yılında su vermiş. O tarihten bugüne kadar kapağı mühürlü şekilde bırakılan bitki, zamanla kendi ekosistemini oluşturarak şişe içerisinde büyümüş.

Şişe Ekosistemi1

Güneş ışığından elde ettiği enerji sayesinde fotosentez yaparak içeride oksijen üreten ve bu sayede şişenin havasını nemlendirerek kendine ait bir ekosistem oluşturan bitki, bu özelliği ile bugün Nasa’nın en ciddi projelerinden birinin de temelini oluşturuyor. Somut olarak Latimer’in bitkisi değil fakat genel olarak bitkilerin bu gücünün farkında olan Nasa, Dünya dışı gezegenlerde yaşam alanları oluşturabilmek için bitkilerden ve bitkilerin sağlayacağı kapalı ekosistemlerden faydalanılabileceğini düşünüyor. Zira bugün Mars’ı kolonileştirme fikrinin temelinde de yine ‘bitki ekosistemleri‘ yatıyor.


Kaynak :

İlgili Haber – The Vintage News Websitesi