Dünya’nın Hazineleri

Dünyanın Hazineleri 1998-1999 yılları arasında Sabah / DeAgostini tarafından basılan, bir dönem gençlerine değerli taş ve mineralleri tanıtan ve sevdiren dergiydi. Her sayıda kare kutuda mineral, yuvarlak kutuda ise değerli taş örneği verirdi.

Dünyanın Hazineleri1

Dönemine göre son derece kaliteli bir yayındı ve haftalık olarak satılırdı. Toplamda 40 sayı olmasına karşın aslında 80 sayı olduğunu, dergiyi aldığım bayiden öğrenmiştim. Satış rakamlarının fazla yüksek olmamasından dolayı 40 sayıda basımını bitirmişlerdi. Her sayının kapağının arkasında ufak bir kupon verilirdi. Bunları toplayıp yayınevine yolladığınızda ahşaptan bir saklama rafı yolluyorlardı. Belli sayılarda verilen (toplam 4 adet) plastikten büyük saklama kutularını bu rafa koyunca düzenli bir şekilde saklamanıza olanak veriyordu.

Dünyanın Hazineleri2

 

Her sayıda, verilen değerli taş ve mineral hakkında tarihçesinden tüm özelliklerine kadar detaylar anlatılırdı. Bunun dışında madencilik hakkında da çeşitli bilgiler verilirdi.

Dünyanın Hazineleri3

Özellikle günümüzde değerli taşların oldukça popüler olduğunu düşünürsek, yeniden yayınlansa oldukça ilgi göreceği kesin.