Güneş Enerjisi İle Deniz Suyunu İçme Suyuna Çeviren Alet

Zekice olduğu kadar basit bir mantıkla tasarlanmış olan damıtma aleti sayesinde tuzlu su kullanılarak tamamen temiz ve sağlıklı içme suyu elde edilebiliyor.

İtalyan tasarımcı Gabriele Diamanti, ‘Eliodomestico‘ ismini verdiği icadı ile içilebilir temiz su sıkıntısı yaşayan ülkelerdeki insanlara yardım etmeyi amaçlıyor. Diamanti bu kapsamda Eliodomestico’yu tamamen açık kaynak lisanslı, başka bir deyişle isteyen herkes tarafından geliştirilebilir bir proje haline getirerek insanların kullanımına sunmuş durumda. Hatta tasarımcı, olayı bir adım daha ileri götürerek; toplayabildiği bağışlarla Eliodomestico’yu ihtiyacı olan insanlara tamamen ücretsiz olarak sağlamaya çalışıyor.

Su Arıtıcı11

Kazan şeklindeki Eliodomestico, su geçirmez bir gövde içerisinde alt ve üst olmak üzere iki ayrı bölüme sahip. Üst bölme tamamen siyah ve tuzlu su bu bölmede barındırılıyor. Üst bölmeye tuzlu su konulduktan sonra güneş ışınlarının etkisi ile aletin iç basıncı artıyor ve kısımlar arasında yer alan boru sayesinde, üst bölümdeki tuzlu sudan elde edilen su buharı, alt bölüme aktarılıyor. Aşağıya aktarılan buhar, alt bölmedeki filtre sayesinde tekrar yoğunlaştırılarak içme suyu elde ediliyor.

Su Arıtıcı13

Tasarımcı Diamanti’nin şu anki haliyle günlük ortalama 5 litre içme suyu üretebilen bu projesi, ‘Sosyal Etki‘ alanında 2012 yılının Core77 Tasarım Ödülü‘ne layık görülmüş. Ayrıca 2011 yılında da bir başka tasarım yarışması olan Prix Émile Hermès‘te finale çıkmayı başarmış.

Su Arıtıcı12

Umuyoruz ki yakın gelecekte Eliodomestico gibi insanlığa son derece faydalı projelerin sayısı kat be kat artar..


** Temiz içme suyu ile ilgili bir başka güzel proje için;Havadaki Nemden Su Üreten Şişe (Fontus)yazısını, Deniz Humması‘nda okuyabilirsiniz..


Kaynak : GabrieleDiamanti, NaturalBlaze