Wara Sanat Festivali

Japonya, Dünya’nın önemli pirinç üreticilerinden biri. Ancak Japonlar pirinç tarımını sadece ‘tarım‘ olarak bırakmamış, ‘turistik‘ hale getirerek adeta farklı bir boyuta taşımayı başarmış. Bu özellikleri ile Dünya’daki diğer pirinç üreticilerinden de ayrılıyorlar.

Wara Sanat1

Pirincin hasat mevsiminin ardından pirinçlerin sapları tarlada kalıyor ve normalde bu saplar kuruduğunda pirinç samanı haline geliyor. Ancak neredeyse her yerde pirinç hasatının ardından kendi haline bırakılarak saman olarak kullanılan bu saplar, Japonya’nın Niigata kentinde farklı bir şekilde değerlendiriliyor ve her yıl düzenlenen sanat festivali ile kurumuş pirinç sapları devasa sanat eserlerine dönüştürülüyor. Devasa derken; pirinç sapları düşünüldüğünde gerçekten muazzam boyutlarda heykellerden bahsediyoruz.

Wara Sanat5

Wara‘ kelimesi Japonca’da ‘pirinç sapı‘ anlamına geliyor. Bu yüzden de festivalin adı ‘Wara Sanat Festivali‘. Yani teknik olarak festivalin ismi, etkinliğin içeriğini gayet açık şekilde ortaya koyuyor; ‘Pirinç Samanı Festivali‘.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan festivalin tarihleri 3 – 4 Eylül 2016 olarak belirlenmiş. Ayrıca Ekim sonuna doğru da festivale dahil edilen eserlerin bir sergide yeniden görücüye açılacağı belirtiliyor.

Wara Sanat18a

Festival kapsamında her yıl onlarca farklı eser ortaya çıkarılıyor. Devasa boyutlarda T-Rex‘lerden balinalara, Mısır Sfenksleri‘nden gemilere ve ördeklere kadar akla gelebilecek her türlü kavramın pirinçten yapılmış dev heykellerine rastlamak mümkün.

Wara Sanat4

Festivalin en ünlü eserlerinden olan ve adeta festival sembolleri haline gelen dinozorlar, Amy Goda isimli sanatçıya ait. Festivalin Dünya çapında ilgi görmesinin ve her sene artan bir ilgiye maruz kalışının özellikle Amy Goda’nın T-Rex heykeli ile doğrudan bağlantılı olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Festival kapsamında oluşturulmuş birbirinden güzel heykellerden bazıları;

Tricaretops’un yapım iskeleti ve bitirilmiş hali;

Wara Sanat2

Bir korsan gemisi 🙂

Wara Sanat8

Yengecin yapım süreci ve bitmiş hali;

Wara Sanat7

Wara Sanat6

Wara Sanat3

Wara Sanat9

Wara Sanat10

Wara Sanat15

Wara Sanat14

Wara Sanat11

Wara Sanat13

Wara Sanat12

Wara Sanat16

Wara Sanat17

Wara Sanat19

Wara Sanat20


Kaynak:

Jpninfo, Niigata.lg.jp, Twistedsifter.