Dünya Devlerinden Kan Bağışına İlginç Destek #MissingType

Bugün aniden bir karar alındığını ve A, B, O harflerinin kullanımının tamamen yasaklandığını düşünün.. Tm ir felket lurdu değil mi?

Ancak A, B ve O sadece iletişimimiz için değil, yaşamımız için de olmazsa olmaz özellik taşıyor. Bu harflerin dilden varsayımsal olarak çıkarılması örneğimiz bir yana, gerçekten hayatta kalabilmemiz çok ciddi önemi var. Bunlar aynı zamanda kan gruplarımızı simgeleyen harfler (A, B ve O – Sıfır grubu).

MissingType2

Kan, her birimiz için ne kadar yaşamsal önem taşıyorsa; kan bağışı da aynı derecede yüksek önem taşımaktadır. Son günlerde bu konuya dikkat çekmeye çalışan #MissingType isimli küresel boyuttaki kampanya da sosyal medya aracılığı ile hızla yayılıyor. NHS Blood and Transplant ve Engine Group firmalarının işbirliği ile başlatılan kampanya pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından desteklenmesine rağmen küresel ölçekte ses getirebilmiş olmasını; Dünya devi şirketlerin desteğine borçlu. Kampanya ilk etapta İngiltere’nin ‘kan bağışı haftası’ düşünülerek oluşturulmuş. Ancak sosyal medyada karşılaşılan yoğun ilgi ve Microsoft gibi devlerin desteği ile küresel boyuta ulaşmış.

MissingType1a

Bu kapsamda şirketler, dünyaca ünlü logolarından ‘A, B ve Oharflerini çıkararak kampanyaya destek veriyor. Kampanyanın yürütüldüğü ana mecra ise Twitter. #MissingType etiketi ile yayılan kampanyanın amacı; kan bağışı konusundaki farkındalığı ve bağış oranını artırabilmek. Firmaları bu kampanyayı başlatmaya iten veri ise geçtiğimiz on yılda küresel çaptaki kan bağışı miktarının %30 oranında azalmış olması.

16 Ağustos – 21 Ağustos (2016) tarihleri arasında sürdürülecek olan kampanyanın sloganı ise; ‘Bağışladığınız zaman kaybetmiş olmazsınız, ama bağışlamazsanız; ihtiyaç duyanlar kaybeder. Bugün harika bir şey yapın ve sadece kan bağışlayarak üç kişinin hayatını kurtarın.

Ülkemizde de sürekli olarak yürütülen kan bağışı kampanyalarının artırılarak devam etmesi dileği ile..

Kampanyanın tanıtım videosuna göz atabilirsiniz;
(E-Mail takipçilerimizin videoyu görüntülemek için sitemizi veya YouTube Kanalımızı ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Kampanyaya destek veren büyük çaplı katılımcılardan örnekler;

Microsoft;

MissingType1

Amsterdam;

MissingType2a

Women’s Health;

MissingType4

Tesco;

MissingType6

Qantas;

MissingType5

London Pride;

MissingType3


Kaynak: Boredpanda, Blood.co.uk