Genelİlginç BilgilerMimarlıkSosyal Sorumluluk

Eco – Link : Ekolojik Dengeyi Koruyan Otoban Köprüsü

Singapur‘un en önemli otoyollarından biri, Bukit Timah; bundan otuz yıl önce kurulurken bir yağmur ormanının içinden geçirilmiş. Bugün otobanın iki tarafında, iki farklı isimle anılan doğal koruma alanları var. Bunlardan biri Bukit Timah Doğal Koruma Alanı, diğeri ise Central Catchment Doğal Koruma alanı olarak adlandırılıyor.

Ancak yağmur ormanının ortasından otoban geçirmek, haliyle bölgedeki doğal yaşam için oldukça zararlı bir girişim. Bu durumun farkında olan yetkililer de, çözüm olarak tüm dünyaya örnek teşkil edebilecek bir çalışmayı hayata geçirmişler. 2013 yılında inşa edilen Eco – Link @ BKE isimli köprü de bu çalışmanın ürünü.

Ecolink1

Yolun iki yanında bulunan doğal koruma alanlarını bağlamak için yapılan Eco – Link, Singapur’un Bukit Timah otobanı üzerinde bulunuyor. Uzunluğu 62 metre olan köprünün maliyeti yaklaşık olarak 16 Milyon $.

Eco – Link ile hayvanların doğal yaşam alanlarının genişletilmesi, tür çeşitliliğinin korunması ve hayatta kalabilmeleri sağlanarak bölgedeki yağmur ormanına verilen zararın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Köprünün üst kısmı, o bölgede yetişen bitki ve ağaçlarla kaplanmış durumda. Köprü üzerine ekilen binlerce bitki arasında hayvanların yiyecek ihtiyacını karşılayacak meyve ve sebzeleri üretenler de var. Bu sayede hayvanların köprüyü kullanımının artırılması amaçlanmış.

Ecolink2

Köprü sadece ve sadece hayvanların kullanımına sunulmuş durumda. İnsanların geçmesi yasak. Bunun sebebi ise köprü üzerinde insan kokusunun bulunması halinde hayvanların köprüyü kullanmak yerine yeniden otobana yöneleceği düşüncesi. Bilhassa köprünün kuruluşunun ardından otobanda yaşanan hayvan ölümlerindeki azalması göz önünde bulundurunca bu düşüncenin ne denli haklı olduğu ortaya çıkıyor. Zira köprünün açıldığı 2013 yılından sonra otobanda ölü bulunan hayvanların sayısında ciddi azalma olduğu söyleniyor.

Ecolink3

Ülkemizde de özellikle şehirlerarası yollarda ve bilhassa tatil dönemlerinde karşılaşılan manzaralar düşünüldüğünde Eco – Link’in ne denli çevreci bir proje olduğu anlaşılabilir. Türkiye’de de kolayca yapılabilecek olan bu tür projeler sayesinde milyonlarca canlının hayatı kurtulabilir ve teknolojik gelişmeler, ekolojik denge ile uyum içerisinde sürdürülebilir. Konu sadece 16 Milyon $ değerinde bir köprünün kurulmasından ibaret değildir, zira bu gibi çevreci projeler çok daha düşük maliyetlerle bile hayata geçirilebilir. En basitinden; belli aralıklarla otobanların alt kısmına hayvanların geçebileceği mazgallar yerleştirmek bile pek çok canlının hayatını kolayca kurtarıp, doğal dengenin korunmasına katkı sağlayabilir.

Aşağıdaki videoda Eco – Link’e ilişkin kısa tanıtım filmini izleyebilirsiniz;
(E-Mail takipçilerimizin, videoyu izlemek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir..)

Ülkemizde de bu ve bunun gibi çalışmaları görmek dileği ile..


Kaynak : nparks.gov.sgfb.com/sciencenaturepage