Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Tayland’da her yıl gerçekleştirilen Loy Krathong festivali, Thai Takvimi’ne göre 12. ayın dolunayında, bizim takvimimize göre ise Kasım ayında düzenlenen bir festival. “Loi” yüzmek, “Krathong” ise nilüfer yapraklarının üstüne çiçek ve tütsü konularak yapılan adağa verilen isim. Festivalin anlamı, Budizm‘deki ‘sorunlarını bırak ve özgür ol‘ anlayışından geliyor.

Loi1

Bir çeşit arınma töreni olarak; Krathong’ları dualar eşiliğinde suya bıraktığınızda dertlerinizin de akıp gideceğine inanılıyor. Ayrıca inanışa göre bir çiftin krathongları suda birlikte yüzerse, o çift ömür boyu mutlu olacaktır. Loi Krathong törenlerinin kültürel ve dini anlamı tam olarak bilinmemekle birlikte Hint kökenli bir inanış olduğuna inanılmakta.

Loi2

Festivalin geçmişi 500 yıl öncesine kadar dayanmakta. Bir efsaneye göre Buda, mitolojik bir yılan olan Naggas‘ın isteği üzerine Nammada Nehri kenarına ayak izini bırakır. Budistler de Buda’ya olan saygılarını göstermek için bu ayak izini, Buda’nın nehir boyunca yürüyüşü olarak kabul ettikleri nehrin akışının sembolü haline getirirler ve bu sembolü de her yıl yapılan festival ile yaşatırlar. Sembolik anmayı ilk olarak 200 yıl kadar önce dönemin kraliyet ailesi, Chao Praya nehri ve kollarına yüzen fenerler bırakarak gerçekleştirmiş. Halk da bu töreni benimseyince ufak tefek değişikliklerle günümüze kadar gelen bir festivale dönüşmüş.

Loi3

Tayland’da, Loi Krathong ile aynı tarihlerde ve aynı mekanlarda bir festival daha kutlanıyor. Chiang Mai şehrinde 1989 yılından beri düzenlenen bu festivalin bilinen adı ‘Fener Festivali’. Yöresel ismi ise ‘Yi Peng’. Festivalin adında yer alan ‘Yi’ iki, ‘Peng’ ise dolunay anlamına geliyor. Festivalde ‘khom-fai’ adı verilen büyük kağıt fenerlerin üzerine hayatınızda kurtulmak istediğiniz her şeyi yazıp, fenerin altını ateşle yakarak havaya bırakıyorsunuz. Eğer feneriniz hızla yükseğe çıkıyorsa dileğinizin kabul olduğu düşünülüyor.

Loi4

Binlerce fenerin havaya bırakılması tek kelime ile büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Ayrıca Budist inancında fener uçurmak büyük bir sevap ve Buda’ya saygı gösterisi sayılıyor. Işık yayarak yükselen fener tıpkı Buda’nın yaptığı gibi, bizim de doğru yolu bulma isteğimizi simgeliyor. Festival boyunca havai fişekler ve çeşitli etkinlikler de ziyaretçilere keyifli vakit geçirtiyor.

Festival’den güzel görüntüler için;
(E-Mail takipçilerimizin videoyu görüntülemek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Festivalin resmi sitesi için; yeepenglanna.net

Her iki festival de bu sene 15 Kasım’da düzenlenecek.


Kaynakça: wikipedia.org, gezyaz.blogspot.com, festivalasia.net, nottlar.wordpress.com