“Adalar’da Tanrı’nın Evleri” Sergisi

Adalar‘, İstanbul’un küçük bir özetini oluşturan pek çok özelliği barındırmaktadır. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de ibadethaneler konusudur. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi Adalar’da da geçmişten günümüze farklı dinlere mensup pek çok insan yaşamış ve dinlerine uygun ibadethaneler inşa etmiştir.

Tanrının Evleri13

Adalar Müzesi, Büyükada Çınar Müze Alanı‘nda görücüye açık olan “Adalar’da Tanrı’nın Evleri” sergisi de tam olarak bu tarihsel olguyu konu ediniyor. Adalar’da geçmişten günümüze kurulmuş olan, çeşitli dinlere ait ibadethanelere ilişkin bilgileri toplu halde bulabileceğiniz sergi; Bizans döneminden tutun da Rum balıkçı köylerinden geçerek günümüze kadar uzanan süreçte pek çok farklı dinin ibadethane örneğine ait doyurucu bilgilere ev sahipliği yapıyor.

Sergi küratörü Hasan Kuruyazıcı, serginin amacını; “Adalar’ın çok yönlü dinsel-toplumsal yapısını bir mimarlık tarihçisinin bakışıyla, bir fotoğraf sanatçısının görüşüyle ortaya koymak” olarak açıklıyor.

Tanrının Evleri12

Büyükada Çınar Müze Alanı bahçesinde ücretsiz olarak ziyaret edebildiğiniz sergide; Büyükada ve çevredeki diğer adalarda yer alan Hristos Metamorfosis Manastırı‘ndan Heybeliada Camii‘ne, Bet Yaakov Sinagogu‘ndan Aya Varvara Kilisesi‘ne kadar pek çok ibadethanenin tarihine ve bugününe ışık tutuluyor.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için; Tanrı’nın Evleri Sergisi – Adalar Müzesi Web Sayfası.