Corso Zundert Çiçek Festivali

Dünyanın en büyük çiçek festivali her sene Eylül aynın ilk Pazar gününde Hollanda‘nın güneyinde yer alan “Zundert” isimli kentinde düzenleniyor. Festival tamamen gönüllüler tarafından hazırlanıyor.

Zundert1

Diğer adı “Bloemencorso Zundert” olan festival, 1936 yılından beri düzenleniyor ve ilk kez kraliçe Wilhelimina‘nın doğumgününü kutlamak için 1936’da yapılmış. Festivalde sadece “Dahlia” yani yıldız çiçeği kullanılması zorunluluğu var.

Zundert2

Metal iskelet ve karton kalıplara çiçeklerin yerleştirilmesi ile oluşturulan bu muazzam heykeller aynı zamanda birbirleri ile yarışıyor. Heykellerin hepsi ayrı ayrı köy sakinleri tarafından yapılıyor. Köyün en yaşlıları çiçekleri yetiştirmekle, gençler ise heykelleri yapmakla görevli. Festivale katılımda ilk başlarda 17 olan köy sayısı zamanla 20’ye çıkmış. Yarışan köylerden bazıları; Achtmaal, De Berk, De Lent, Helpt Elkander, Klein Zundert..
Zundert3

Maliyetleri 15.000 – 20.000 Euro civarında olan heykellerden her birinin yapım aşaması yaklaşık 3 ay sürüyor. Festivalin başlamasından 3 gün önce ise en stresli olunan zaman. Çünkü çiçekler, bu dönemde iskelete yerleştirilmeye başlanıyor. Pazar günü yapılacak olan yürüyüşte kullanılacak çiçeklerin taze olması gerekiyor.

Zundert4

Her sene yarışmada belli bir tema oluyor. Geçen senenin teması, Hollanda’nın simgelerinden biri olan ünlü ressam Vincent Van Gogh‘du. Geçen senenin galibi olan heykel ise;

Zundert5

Bu senenin teması henüz belli değil. Ancak festival 4-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Geçen seneki festivalden bazı görüntüler için;

Ülkemizde de benzer festivallerin düzenlenmesi dileğiyle…


Kaynakça; corsozundert.nl, wikipedia.org