Macaulay Library: Dünyanın En Büyük Doğal Ses Kütüphanesi

Macaulay Kütüphanesi, 9.000 farklı türe ait 155.000‘i aşkın ses kaydı ile alanında dünyanın en büyüğü. Cornell Üniversitesi‘nin Kuş Bilimi Laboratuvarı’nda hazırlanan kütüphanede ayrıca canlı türlerine ait 837.000 civarında fotoğraf ve yaklaşık 44.000 adet de video bulunuyor.

Macaulay3

Koleksiyonun geçmişi 1929 yılına kadar uzanıyor. O dönemden bu yana araştırmacılar ve destekçiler sayesinde çığ gibi büyüyerek bir kütüphane haline gelen koleksiyondan kısmen ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Tüm arşive erişmek ve lisanslı veri örneklerine sahip olabilmek için ise üye olmanız gerekiyor (Üyelik ücretsiz ancak bazı örnek siparişlerinde ücret ödemeniz gerekiyor). Bu noktada ayrıca belirtmeliyiz ki kütüphane, bilimsel araştırmacılar için ciddi indirimler ve pek çok ücretsiz içerik de sunuyor. Bunun yanı sıra sisteme üye olduğunuzda kendi kayıtlarınızla kütüphaneye katkıda bulunabilir ve bu kayıtları kendi isminizle yayınlatabilirsiniz.

Macaulay1

Bu hazine değerindeki doğa arşivi, toplamda 10 Terabaytı aşkın bir veri bütünü halinde çevrimiçi olarak erişime açılmış durumda. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların %75’ine ait verileri bünyesinde barındırdığı düşünülen kütüphanenin özellikle kuşlara ayrılan bölümünde Türkçe olarak arama yapmak da mümkün. Zira kuşlara ilişkin veriler sisteme Türkçe olarak girilmiş.

Macaulay2

Çevrimiçi kütüphanedeki arama sekmeleri de ‘kuşlar‘ ve ‘bütün hayvanlar‘ olarak ikiye ayrılmış durumda. Kuşlarla ilgili veri arama sayfasını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

(Kuşlar arama sayfası – https://search.macaulaylibrary.org/catalog)

Bütün türler için arama yapmak için ise bu sayfadan faydalanabilirsiniz. (Tüm türlere ilişkin arama ekranı ingilizce olarak hizmet veriyor.)

(Bütün türler arama sayfası – http://macaulaylibrary.org/search?open_advanced=1)

Ayrıca kütüphanenin ana sayfası için; www.macaulaylibrary.org


Kaynak : videoandfilmmaker.com, macaulaylibrary.org