Eski Gazeteler, Büyüleyici Heykellere Dönüştürülüyor

Gazeteler, pek çoğumuz için bir haber alma aracından ibaret. Ancak istisnai bazı kimseler için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Hele hele bu kimseler birer sanatçı ise; durum çok farklı boyutlara ulaşabiliyor.

Japon sanatçı Chie Hitotsuyama, belirttiğimiz istisnai grubun en ciddi temsilcilerinden biridir desek yanlış olmaz sanıyoruz. Zira Hitotsuyama’nın sanatını konuşturduğu alan, hiç de alışık olmadığımız bir materyal üzerinde şekilleniyor: Gazeteler.

chie1

Üzerlerinde yer alan haberlere, magazin satırlarına veya resimlere aldırmadan hepsini bir potada birleştirerek mükemmel görünümlü heykellerine ham madde olarak kullanan sanatçı, yıllardır elimizde olan ve belki de bir şeylerin altına sermekten fazlasını yapamadığımız eski gazetelere adeta anlam kazandırıyor.

chie2

Islatılmış eski gazeteleri ince, ancak yoğun rulolar haline getirip birbirine bağlayarak son derece etkileyici heykeller oluşturan sanatçı, tüm bu süreci el emeği ile gerçekleştiriyor. Devasa kertenkelelerden maymunlara ve hipopotamlara kadar pek çok modeli heykelleştiren sanatçının çalışmaları tam manasıyla göz dolduruyor. Eserlerin hepsi, profesyonel bir ev tasarımında bile rahatlıkla kendilerine yer bulabilecek cinsten.

Sanatçının kendi sitesini ziyaret etmek için; www.hitotsuyamastudio.com

chieh7

chieh3

chieh1

chieh4

chieh10

chieh2

chieh6a

chieh11

chieh13

chieh14a

chieh15

chieh12


Kaynak: Boredpanda, HitotsuyamaStudio.