İlginç BilgilerSpor

Geceleri Parlayan Bisiklet ve Yürüyüş Yolları

Bisikletler, bugüne kadar bulabildiğimiz en ekonomik ve aynı oranda sağlıklı taşıma araçlarının başında geliyor. Bisiklet sürmek de tıpkı yürümek gibi hem günlük egzersiz ihtiyacımızı gidermesi ve hem de herhangi bir gideri olmayışı nedeniyle son derece tercih edilebilir bir aktivitedir.

Her ne kadar bisiklet sürmek ve günlük yürüyüşler ülkemizde henüz gereken oranda toplumsal bir alışkanlık haline getirilememiş olsa da, bunu başarabilmiş başkaca ülkeler var. Örneğin Polonya, Hollanda ve İngiltere bisiklet ve yürüyüş konusunu ciddi alan ülkeler arasında ilk akla gelenlerden.

bisiklet1apolonya

Her üç ülkenin de bu konuda ne denli hassas olduğunu gözler önüne seren benzer bir uygulamaları var; geceleri ışıldayan bisiklet ve yürüyüş yolları. Üç ülke de geceleri parıldayan bu yollarla benzer projeler oluşturmuş durumda ancak bunları yaparken çok farklı teknolojilerden faydalanmışlar.

Polonya – Lidzbark Warminski Bisiklet Yolu

Polonya’da TPA Instytut Badań Technicznych Sp. isimli firmanın ürettiği sentetik bir materyal, gündüz depoladığı Güneş ışığı ile geceleri ışık saçabilen bir niteliğe sahip. Polonya’nın kuzeyindeki Lidzbark Warminski şehrinde bulunan bir bisiklet yolunda bu materyal kullanılarak son derece hoş görünümlü bir yapı elde edilmiş ve bisiklet yolunun geceleri parıl parıl olması sağlanmış. Bu sayede oldukça ekonomik bir yöntem kullanılarak bisikletlilerle yayaların geceleri de güvenli ve rahat şekilde yollarını bulabilmeleri amaçlanıyor. Gün boyu Güneş ışığı alan yol, gece 10 saate kadar ışık saçabilecek kapasiteye sahip. Aşağıda, Polonya’da olan bisiklet yolundan bir kesit görebilirsiniz.

bisiklet2apolonya

Hollanda – ‘Yıldızlı Gece’ Bisiklet Yolu

Hollanda’da ise durum çok daha farklı şekilde ele alınmış. Hollandalı sanatçı ve tasarımcı Daan Roosegaarde‘nin hayata geçirdiği proje ile Vincent Van Gogh‘un doğup büyüdüğü Hollanda’nın Brabant kasabasında, Van Gogh’un ünlü tablosu ‘Yıldızlı Gece’ (Starry Night) andıran bir bisiklet yolu oluşturulmuş.

Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki bu yolun oluşturulmasında kullanılan yöntem ise Polonya’daki benzerine göre farklılıklar içeriyor. Daan Roosegaarde’nin hazırladığı projede geceleyin parlayan materyale sadece bir kısım çakıl taşları üzerinde başvurulurken bisiklet yolunun büyük bölümü gündüzleri Güneş enerjisi ile şarj edilip, geceleri kullanılmaya başlanan LED lambalar ile lambalar ışıklandırılıyor. Geceleri yolun ışıkları açıldığında ise yol adeta Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece‘sini andıran bir görünüme bürünüyor. Polonya’daki benzerinden farklılıklar içerse bu bisiklet yolu da son derece ekonomik ve çevre dostu bir şekilde aydınlatılmış. Aşağıda, Daan Roosegaarde’nin projesinden bir örnek görebilirsiniz.

bisiklet3hollanda

İngilitere – ‘Yıldız Yolu’ Yürüyüş Parkuru

İngiltere’de ise durum biraz daha farklı. Pro-Teq isimli İngiliz firma, ‘yıldızlar arasında yürümek’ fikri ile yola çıkarak romantizmi doruklara ulaştıracak bir projeyi hayata geçirmiş. Geceleri ziyaretçilerinde yıldızlar arasında yürüyormuş hissi uyandıran bu projenin adı da ‘Yıldız Yolu’ (Starpath). Bu proje ile de tıpkı Hollanda ve Polonya’daki benzerlerinde olduğu gibi yayalarla bisikletlilerin geceleri rahat şekilde yollarını bulabilmesi ve konunun çok daha ekonomik, çevreci şekilde çözülebilmesi amaçlanmış.

Pro-Teq de Yıldız Yolu’nu oluştururken tıpkı Polonya’daki emsaline benzer şekilde, ‘kendi kendine‘ ışık yayan bir materyalden faydalanıyor. Ultraviyole (UV) ışınlardan depoladığı enerji sayesinde ışık yayabilme özelliğine sahip olan bu materyal, parklarda ışıklandırmayı sağlamak amacı ile kullanılabiliyor. İlk denemesi Cambridge kentinde bir parktaki 140 metrelik parkurda yapılan Yıldız Yolu, son derece olumlu sonuçlar vermiş. Ayrıca döşenmesinin de sokak lambalarına nazaran hayli kısa zaman aldığını da eklemeliyiz. Zira bahsettiğimiz 140 metrelik parkur yaklaşık 4 saat içerisinde hizmete hazır hale getirilmiş. Yıldız Yolu’nun daha ekonomik olması bir kenara, bu yönüyle de sokak lambalarına karşı son derece tercih edilebilir olduğu muhakkak. Aşağıda Yıldız Yolu’ndan bir kesit bulabilirsiniz.

bisiklet4ingiltere

Ülkemizde de bu tarz araştırmalara destek sağlanması, bunlar gibi çevreci çözümlere daha fazla önem verilmesi dileği ile..


Aşağıda Polonya, Hollanda ve İngiltere’deki bu yollardan daha fazla görüntü bulabilirsiniz;

bisiklet11

bisiklet12

bisiklet21

bisiklet13

bisiklet14

bisiklet19

bisiklet15

bisiklet16

bisiklet18

bisiklet17

bisiklet20


Kaynak: Boredpanda, Studioroosegaarde, Inhabitat, Pro-Teqsurfacing.