İlginç Bilgiler

Deniz Kabuklarından Deniz Sesi Duyulabilir Mi?

Deniz kabukları ile ilgili, pek çoğumuzun o veya bu şekilde duymuş olabileceği bir bilgi vardır. Buna göre deniz kabuğunu kulağımıza yaklaştırır ve dinlersek, içerisinden denizin sesini duyabileceğimiz söylenir. Hatta konuya biraz daha bilimsel yaklaşanların, deniz kabuğundan duyulan sesler için aslında ‘kan akışımızın sesini duyuyoruz‘ dediğine de rastlamış olabilirsiniz.

Büyük bir ihtimalle bu bilgiyi birinci elden test etmiş olan okuyucularımız da vardır. Açıkçası böyle bir şeye hiç şaşırmam, çünkü ben de tıpkı ‘dilimizle dirseğimize dokunamayız‘ı duyduğumda yaptığım gibi, deniz kabuğundaki deniz sesini test etmiş olanlardanım..

Dirseğinizi rahat bırakabilirsiniz. ^^

deniz-kabuklari1

Eğer sizler de deniz kabuğu testini yaptıysanız bazılarınız gerçekten denizin sesini duymuş olabilir. Ama bazılarınız da o kadar şanslı olmayabilir. Durumun böyle olması ise söylentinin gerçek olmadığı anlamına gelmiyor. Şöyle ki her iki durum da mümkün. Yani deniz kabuğunu dinlediğinizde denizin sesini duymanız da normal, duyamamanız da. Peki bu nasıl oluyor?

deniz-kabuklari2

Deniz kabukları, ses dalgalarını tıpkı akustik gitarlara benzer şekilde iletebilen bir özelliğe sahip. Bu yapıları sayesinde deniz kabukları, ses dalgaları ile temas kurduklarında çok düşük miktarda titreşimler yaymaya başlıyorlar. Bu titreşimler sayesinde dalgaların sesi, deniz kabuklarından kulağınıza oldukça derinden ve yoğunlaşmış bir şekilde geliyor.

deniz-kabuklari4

Ancak şöyle bir nokta var ki bu deneyimde hayati önem taşıyor. Deniz kabuklarından denizin sesini duyabilmeniz için, deniz kıyısında bulunmanız gerekiyor. Başka bir ortamda deniz kabuğunu dinlerseniz deniz sesini değil, sadece bulunduğunuz ortamdaki seslerin deniz kabuğundan geçirilmiş hallerini dinleyebilirsiniz.

deniz-kabuklari3

Son olarak, deniz kabuğunun titreşimsel yapısının pek çok farklı nesnede de bulunduğunu belirtmeliyiz. Örneğin cam bardaklar da aynı şekilde düşük miktarda titreşimler yayabilirler. Ancak cam bardaklardan deniz sesi gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Buradaki farklılık da deniz kabuğunun kendine has şekil ve yapısından kaynaklanıyor. Cam bardaklar, titreşime sebep olan en yüksek frekansta tek bir titreşim yayabilirken deniz kabuklarının özel yapısı, pek çok farklı frekansta titreşimler üretebilmelerini sağlıyor. Bu da cam bardaklardaki tek tınılı ses yerine, pek çok titreşimin bir araya geldiği kalabalık, yoğun ve içten bir dalga sesi duymanıza olanak veriyor.


Kaynak: Curiosity