PowerMe: Telefonlar Arası Şarj ve Veri Aktarımı Yapan Kablo

Klasik cep telefonlarının yerini alan akıllı telefonlar, hayatımızı kolaylaştıran pek çok yenilikle tanışmamızı sağlasa da bazı sorunları da beraberlerinde getiriyorlar. Bunların en başında da enerji sorunu geliyor. Zira akıllı telefonlar, çalışabilmek için klasik cep telefonlarına oranla muazzam ölçüde enerjiye ihtiyaç duyuyor ve gün içerisinde birden fazla kere şarj edilmeleri bile gerekebiliyor. Çağımızda insanlar arası iletişimin neredeyse ‘temeli‘ haline gelen cihazların bu sorunu, geliştiricilerin de gözünden kaçmıyor.

Akıllı telefonların bu temel sorununa yönelik olarak pek çok çalışma yapılıyor ve bugün için bulunan en akılcı çözümlerden biri ‘powerbanklar‘. Ancak bu cihazların gerek ağır oluşları ve gerekse yer kaplıyor olmaları nedeniyle herkes tarafından tercih edildiği söylenemez.

Powerme3

Bu konuda çalışma yapan bir başka geliştirici, ‘PowerMe‘ isimli ürün ile konuya çözüm önerisi sunuyor. PowerMe projesi indiegogo isimli site üzerinden tanıtıldı ve orada üretim için gerekli maddi desteği bulmayı başardı. PowerMe, bu konuda powerbanklara nazaran çok daha küçük, işlevsel ve pratik bir çözüm üretmiş durumda.

Powerme1

PowerMe, esasında her iki ucunda microusb girişi bulunan kısacık bir kablodan ibaret. Ancak işlevi itibariyle bir kablodan beklentilerinizi hayli üst seviyelere çıkaracak cinsten. Zira bu kablo hem microusb girişi bulunan tüm cihazlar arasında şarj aktarımını sağlıyor, hem de her türlü veri (resim, müzik, video vs..) aktarımına olanak tanıyor.

Powerme2

Bütün Android ve Apple cihazlar üzerinde işe yarayan kablo ayrıca microusb girişi bulunan diğer cihazlarda da işlevini yerine getirmeye devam ediyor. Örneğin arkadaşınızın telefonundan biraz şarj paylaşmak için kullanılabileceği gibi dijital fotoğraf makinenizden telefonunuza fotoğraf aktarmak için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca anahtarlık olarak bile taşınabilen bu küçük kablonun pratikliği de tıpkı işlevselliği gibi hat safhada. Bunların yanı sıra PowerMe’nin her zevke göre renk seçenekleri de bulunuyor.

Powerme4

PowerMe şu an sipariş edilebilir durumda ve oldukça uygun bir fiyata satılıyor. Ancak üreticileri tam patentini henüz alabilmiş değiller. Fakat her geçen gün geliştiriliyor ve istisnai bazı cihazlar arası yaşanan uyumluluk sorunları da pürüzsüz hale getiriliyor. Ürünün sipariş edildiği site üzerinden ayrıca klasik usb girişlerini veya Apple’ın icadı olan diğer veri girişlerini microusblere dönüştüren küçük aparatları da edinmek mümkün. Zira bunlar sayesinde PowerMe, neredeyse tüm elektronik cihazlarla uyumlu hale getirilebiliyor.

Powerme5

Batarya yetersizliği konusundan muzdarip olanlar veya ‘her ihtimale karşı’ diyenler için biçilmiş kaftan bir ürün olduğu kesin.


Kaynak : Getpowerme.com