Genelİlginç BilgilerSosyal Sorumluluk

Her Kullanım Başına Fidan Diken Arama Motoru

İnternet‘, bilgiye erişim ve bilgi aktarımı noktalarında insanlığın çağ atlamasını sağlamış bir icat. Ancak günümüzde gerek sosyal medyanın etkisi ve gerekse sair platformların yaygınlaşması ile internetin herkese sınırsız şekilde açık olması ve internet kullanıcısı olan herkesin aynı zamanda bireysel bazda birer ‘veri sağlayıcısı‘ haline gelmesi, bu mükemmel icadı muazzam boyutta kirli bir ‘bilgi havuzu‘ haline getirmiştir.

Bu kirlilik içerisinde değerli olan bilgiye ulaşmak, bir başka deyişle samanlıkta saklanan iğneyi bulmak hayli önem arz ediyor. ‘Google‘ firmasının kısa sürede kaydettiği büyük başarı, aslında bu konunun ne kadar önemli olduğunun çok açık bir göstergesi. Zira bilindiği üzere Google’ın var oluş amacı, internette bir ‘arama motoru‘ olmaktan ibaretti.

Ecosia4

Bugün dünya üzerindeki milyarlarca internet kullanıcısı, bu büyük veri havuzunda her saniye milyarlarca arama yapıyor. Bu talebi karşılamak için başta Google olmak üzere, Yahoo, Bing, Yandex gibi büyük arama motorları her daim hazır durumda. Ancak pasta o denli büyük ki; bu arama devlerinin yanında halen aynı pastadan pay almayı başarabilen pek çok küçük çaplı arama motoru da mevcut.

Bunlarla ilgili yüzlerce isim sayılabilir fakat aralarında bir tanesi var ki, tüm bu ‘arama motorları‘ içinde apayrı bir konumda anılmayı sonuna kadar hak ediyor. Zira elde ettiği geliri, ‘dünyamızı yaşanabilir kılma‘ amacına hizmet etmeye endeksleyen bu arama motoru, yaptığınız her arama başına 1 ağaç dikeceği vaadinde bulunuyor.

Ecosia.org isimli bu arama motoru, yaptığı işe inanan küçük bir topluluk tarafından geliştirilmekte. 2009’da hayata geçirilen bu proje, Kasım 2014’te bir milyonuncu ağacını dikmeyi başardı ve 2020 itibariyle ‘bir milyar ağaç‘ dikmiş olmayı yeni hedef olarak belirledi. Ecosia bugün, an itibariyle 4.2 milyon ağacın nefes almasına aracı olmuş durumda.

Ecosia’nın anlık sayaçlarına göz atmak isterseniz; Ecosia – Proje Hakkında sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ecosia2

Bu mükemmel projeye katkı sağlamak ise oldukça basit. Projenin bir parçası olabilmek ve gezegenimiz adına güzel bir şeyler yapabilmek için tek yapmamız gereken, internetteki aramalarımızı ‘Ecosia’ üzerinden gerçekleştirmek. Belki Google kadar etkili sonuçlar vermeyebilir ancak en azından, Google’da erişmeyi başaramadığınız içerikler için bile Ecosia’yı kullansak; yine Dünya’ya bir ağaç faydamız dokunmuş olur. Bir ağaç, bir ağaçtır 🙂

Ecosia3

Şayet Ecosia’ya ve dolayısıyla gezegenimize katkıda bulunmak isterseniz, buraya tıklayarak Ecosia’yı varsayılan arama motorunuz yapmak için gerekli olan sayfaya yönlendirilebilirsiniz. Yaptığınız aramalar sonrası kaç ağaç dikilmesine aracı olduğunuzu, ekranınızın sağ üst köşesinde beliren ağaç simgesinin yanındaki sayıdan anlayabilirsiniz.

Ayrıca Ecosia’nın ana arama ekranına ulaşmak için;

https://www.ecosia.org/