Resim & HeykelSanat

İskender Giray – Heykellere Hayat Veren Sanatçı

İskender Giray, 14 Kasım 1978 doğumlu ve  İTÜ’de Fizik Mühendisliği eğitimi almış  olan bir sanatçı. Mühendislik eğitimi alırken bile hep bir şeyler yaratmak istemiş. Bunun için geç olduğunu düşünse de bir gün başlamaya karar vermiş ve sonra da gerisi gelmiş. İlham kaynağı da marangoz olan babasıymış. Sanatçıyı bize tanıştıran eseri ise “Hes (Hayat=Su)” isimli heykeli. 2015’te hidroelektrik santrallerle yok edilen doğaya dikkat çektiği bu eser ile  “Contemporary Art Istanbul” fuarında yer aldı.

İskender2

Sanatçı her zaman öğrenmeye meraklı biri olmuş. Bir usta gördüğünde onu uzun süre izleyerek bir şeyler öğrenmeye çalışırmış. Fizik Mühendisliği eğitimi aldığı için pişman değil ancak okul ile ilgili güzel bir gözlemi var; “Okulun şöyle güzel bir tarafı var; İnsanın çok uzun sürede alabileceği bilgiyi bir anda veriyor. Bunu hiçbir zaman küçümsememek lazım. Fakat bir handikabı da var ki böyle bir dalda okuyorsan sadece zanaat öğretmiyorlar, sanatın gerekliliklerini ve kalıplarını da öğreniyorsun. Sanat okumamam sayesinde fikirlerimde ve işlerimde daha özgür olduğumu düşünüyorum, böylece kimsenin etkisinde kalmadım.”

Sık sık çalınan, ancak sonra bir şekilde bulunan “Bir ağaç için ağıt” isimli çalışması;

İskender1

Sanatçının Gezi olaylarından etkilenerek yarattığı diğer ses getiren çalışması ise; “Ekmekçi Berkin’i Arıyor”. Geçen zamanda eser tam 4 kez saldırıya uğradı. Sanatçı eseri bir haftada tamamlamıştı.

İskender3

Neden metali yoğun olarak kullandığını ise sanatçı diğer bir röportajında şöyle açıklıyor; “Kısaca metale bakış açımı anlatmaya çalışacağım umarım çok sıkıcı olmaz. Metaller ağır elementlerdir. Yıldızlar kütle çekimiyle merkezlerine doğru kendilerini sıkıştırır. Çok sıkışıp içindeki küçük atomları birleştirerek daha büyük bir atom türetir, bu şekilde enerji üretirler ve yine bir kısmını aynı sürecin tekrarı için kullanırlar. Bu zincir birleştiremeyeceği büyüklükte atomlar oluşuncaya kadar sürer. Güneş, dünyada bulunan ağır element yüzdesine ulaşamadan sönecek. Yani o demirler, bakırlar, altınlar, bizden çok önce güneşten çok daha büyük bir yıldızda oluştular. Çok yaşlılar, milyarlarca yıl yaşındalar. Bizden sonra da dönüşümde kalacaklar. Biz de içimizde bu elementleri barındırırız, dolayısıyla biz de aynı dönüşümün daha kısa süreli uğrak noktalarıyız. Onlar bizim temel parçalarımızdan, yani biziz. Dolayısıyla bizde duygu olarak da karşılıkları var.”

Hürriyet Gazetesi‘ndeki röportajında ise heykel sanatı için son derece anlamlı şeyler söylemiş; “Heykellerden korkmaya gerek yok. Hareket bile etmezler kimseye bir şey yapamazlar. Ondan korkuyorsanız vereceği fikirden korkuyorsunuzdur.”

Sanatçımız İstanbul – Moda‘daki atölyesinde hem çalışmalarına devam ediyor hem de kurslar veriyor. Hakkında kısa bir video için;

(E-Mail takipçilerimizin videoyu izleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)


Kaynakça;

https://www.instagram.com/iskendergiray/

https://www.facebook.com/%C4%B0skender-Giray-At%C3%B6lye-116042525098416/info/?tab=page_info

http://outsidersmag.net/roportaj-iskender-giray/

http://www.artfulliving.com.tr/sanat/kendi-yontemimle-sokagin-ortasinda-bagirdim-i-2210

http://www.hurriyet.com.tr/ne-heykeli-koysak-birinin-kafasi-bir-yerine-takiliyor-29212771