Bilim - TeknolojiMimarlık

Palazzo Italia: Havayı Temizleyen Bina

İtalyan mimarlık şirketi Nemesi & Partners, Milano‘da yapılan Expo 2015 Fuarı‘nda ‘Palazzo Italia‘ isimli, hava kirliliğine karşı çevreci bir çözüm sunan projesini tanıttı. Palazzo Italia, şehrin beton yığını arasında görebileceğiniz binlerce binadan sadece biri. Ancak yarattıkları görüntü kirliliğine karşılık doğaya hiçbir katkı sağlamayan diğer binalardan farkı; sürekli olarak havayı temizliyor olması.

Palazzo Italia1

Palazzo Italia bunu herhangi bir mekanik aksam veya makine vasıtasıyla değil, yapımında kullanılan yeni bir tür çimento ile sağlıyor. Bu yeni materyal, havada kirliliğe yol açan maddeleri yakalama özelliğine sahip. Yakaladığı maddeleri bünyesinde tutan bu çimento, güneş ışığı ile temas ettiğinde de yakalamış olduğu kirleticileri tuza çevirerek havayı bunlardan arındırmış oluyor.

Palazzo Italia2

Binanın dış cephesi ve iç kısımlarının bazı bölümleri tamamen bu çimento ile kaplı. Dış cephe ayrıca bir tür hava filtresi de barındırıyor. Bu filtre de temizleme sürecinin parçası olarak iş görüyor.

Palazzo Italia’nın çevreci duruşu bunlarla da sınırlı değil. Her şeyden üzerinde kullanılan bu hava temizleyici çimento, %80 oranında geri dönüştürülmüş materyallerden elde edilmiş. Ayrıca binanın çatısı neredeyse tamamen güneş panelleri ile kaplı ve bina bu paneller sayesinde de gün boyunca ciddi miktarda elektrik enerjisi üretebiliyor.

Palazzo Italia4

Palazzo Italia’yı farklı kılan çimento, gelecekte verimi artırılmak üzere daha da geliştirilecek. Hatta bu yapı malzemesi, bugün bildiğimiz beton ve sair kaplama materyallerinin yerini alarak yollarda, inşaatlarda, kısacası insanın tüm yaşam alanlarında kullanılmaya başlanacak. Çünkü geleceğimizin yeşil kalabilmesi, bir başka deyişle geleceğimizin ‘olabilmesi‘ için, doğa ile savaşmaya değil, bilakis iş birliği yapmaya mecburuz.

Bu ve bunun gibi projelerin sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaygınlaşması dileği ile.


Kaynak :

Palazzo Italia – Gizmag.com

Popular Science Türkiye – Şubat 2016, Sf. 31