İETT’den Yeni Doğa Yürüyüşü Hatları

Trekking ya da Türkçe ifade ile ‘doğa yürüyüşü‘, bugün pek çok kişinin sevdiği veya en azından denemesi halinde seveceği bir aktivitedir. Doğal ortamlarda belirlenen bir parkur ya da mesafe boyunca tempolu yürüyüşler olarak tanımlanabilecek olan faaliyet, huzurlu ve sağlıklı, mükemmel bir hobi alternatifidir. Ülkemizin pek çok şehrinde rahatlıkla yapılabilecek olan bu aktivite, büyükşehirlerde yaşayanlar için ise adeta ‘lüks‘ sayılmaktadır. Çünkü kentleşmenin yoğunlaştığı ve beton yığınlarının çekilmez bir hal aldığı büyükşehirlerde insanların doğaya ulaşması neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

İett Trekking2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tam da bu noktada İstanbullu’ların imdadına yetişmişe benziyor. Belediye, İstanbul’un ender doğal alanlarından Belgrad Ormanı‘nda ve Polonezköy‘de doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin buraya ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla iki yeni otobüs hattını hizmete soktu.

Bahar ve yaz aylarında sadece hafta sonları hizmet verecek şekilde planlanan D1 ve D2 hatları, İstanbullular’ın Belgrad Ormanı’na ve Polonezköy’e ulaşımını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış. D1 hattı Polonezköy – Kadıköy arasında çalışırken, D2 hattı Beşiktaş – Belgrad Ormanı arasında hizmet veriyor.

İett Trekking1

D1 ve D2 hatlarının detaylı geçiş noktaları ise şu şekilde;

D1: Kadıköy, Numune Hastanesi, Doğancılar, Altunizade, Ümraniye, Çakmak Köprüsü, Şile Yolu, Çubuklu Evleri, Polonezköy Muhtarlık.

D2: Beşiktaş İskele, Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent, Maslak, Hacıosman, Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı.


Kaynak: iett.gov.tr